7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Przedstawiciele Polski 2050 protestują przeciwko próbie upolitycznienia dolnośląskich szkół

WARTO PRZECZYTAĆ

Ugrupowanie Szymona Hołowni wystosowało pismo do Jarosława Obremskiego, wojewody dolnośląskiego. Przedstawiciele Polski 2050 wyrażają w nim sprzeciw wobec upolitycznionej treści listu kuratora oświaty rozsyłanego za pośrednictwem dziennika szkolnego Librus.

Rodzice uczniów dolnośląskich szkół, którzy otrzymali korespondencję od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty alarmują o szerzeniu politycznej propagandy. Polska 2050 Szymona Hołowni Regionu Dolnośląskiego krytycznie oceniła zachowanie Pana Romana Kowalczyka, a swój sprzeciw działacze wyrazili w liście do wojewody dolnośląskiego.

– Od 8 marca br. otrzymujemy wiele sygnałów od rodziców uczniów dolnośląskich szkół mówiących o tym, że w szkolnej korespondencji – która odbywa się za pośrednictwem platformy Librus – Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk zwracając się do nich, uprawia propagandę polityczną – czytamy w liście otwartym do Jarosława Obremskiego.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Szkoły wolne od politycznej propagandy

W treści korespondencji, którą kurator oświaty wysyłał do rodziców uczniów znalazły się fragmenty bardzo nacechowane politycznie. Roman Kowalczyk w piśmie zakomunikował, że „dzięki zapobiegliwości i decyzjom Rządu RP, a także wsparciu samorządów, jednostkom oświaty nie zabrakło energii, węgla i gazu”, co według rodziców przypomina działania propagandowe z czasów PRL. W tekście znalazło się też podsumowanie dwóch kadencji partii rządzącej oraz zestawienie kwot przekazywanych subwencji oświatowej na rok 2023 z subwencją z roku 1999.

Zobacz też: Nowy sprzęt multimedialny w szkołach. To możliwe dzięki współpracy Wrocławia z UNICEF

Kurator oświaty omawia zarobki nauczycieli

W liście wysłanym za pośrednictwem platformy Librus, Roman Kowalczyk odniósł się też do podwyżek pensji nauczycieli, co można czytać jaką kolejny sukces partii rządzącej. Kurator oświaty wskazał, że „od 1 stycznia br., po podwyżce o 7,8% (takiej samej jak dla innych pracowników strefy budżetowej) miesięczne wynagrodzenie zasadnicze brutto nauczycieli przestawia się następująco: 3690 zł w przypadku nauczyciela początkującego, 3890 zł nauczyciela mianowanego, 4550 zł nauczyciela dyplomowanego”.

Zobacz również:  Akademia Gastro szkoli restauratorów. Bezpłatne szkolenia uczą biznesu od podstaw

Kurator chwali się 7,8 procentowym wzrostem wynagrodzeń, a inflacja w Polsce w styczniu 2023 roku wyniosła 17,2 procent! Pan Kowalczyk chwali się również stawkami wynagrodzeń jakie otrzymują nauczyciele, ale podaje je oczywiście w kwotach brutto. A ile „na rękę” dostaje początkujący nauczyciel – osoba odpowiedzialna, za edukacje naszych dzieci i przyszłość tego kraju? To kwota ok 2800 zł – oceniają przedstawiciele Polski 2050 w liście otwartym do Jarosława Obremskiego.

Polska 2050 sprzeciwia się upolitycznieniu szkół

Po zapoznaniu się z listem Romana Kowalczyka oraz licznymi skargami rodziców, członkowie Polski 2050 Szymona Hołowni wysłali pismo do Jarosława Obremskiego. Ugrupowanie ma nadzieję, że wojewoda podejmie kroki wzywające Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do zaprzestania obecnych praktyk.

– Panie Wojewodo, mamy nadzieję, że zwróci się Pan do swojego podwładnego z poleceniem o zaprzestanie tych działań i w przyszłości nie będzie dochodzić więcej do sytuacji, w których dyrektorzy placówek oświatowych zostają postawieni w trudnej i niezręcznej sytuacji kolportowania treści o jednoznacznym jak się wydaje przesłaniu – piszą w liście do wojewody przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni.

Treść listu otwartego do Jarosława Obremskego znajduje się TUTAJ.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI