-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Przy ul. Dawida powstało Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym

WARTO PRZECZYTAĆ

W Zespole Szkół Logistycznych przy ul. Dawida pojawiła się nowa pracownia, jakiej jeszcze we Wrocławiu nie było. W Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym uczniowie mogą m.in. symulować sytuacje awaryjne.

Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym to innowacyjny projekt, który może pomóc uczniom lepiej odnaleźć się w przyszłej pracy. LCS zostało zakupione ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektów: „Twój czas na staż” i „Bliżej zawodu”. Pracownia została dofinansowana na kwotę ponad 165 tys. zł.

Pracownia symulacyjna w Zespole Szkół Logistycznych

Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym wyposażone jest w 9 komputerów i 38 monitorów. System komputerowy odwzorowuje w czasie rzeczywistym położenie pociągów, zajętość torów i stany przejazdów kolejowych. Symulator kolejowy w 95% zbliżony jest do faktycznej pracy nastawni sterowania ruchem kolejowym. Na monitorze komputera uczniowie można zobaczyć m.in. semafory, zajętość torów, rozjazdy, blokady, przejazdy kolejowe, tarcze manewrowe, czy wykolejnice.

– Na pozostałych monitorach uczniowie mogą układać drogi przebiegu czy sprawdzić, która droga jest zablokowana. Można też symulować sytuacje awaryjne, co też pomaga uczyć się w rzeczywistości wirtualnej, ale zbliżonej do warunków naturalnych, np. jeżeli tory są zamknięte i nie można puścić pociągu, to wtedy uczniowie muszą znaleźć sposób, by pojazd wypuścić. Jest to z jednej strony fajna zabawa, a z drugiej również nauka, bo tak to w rzeczywistości wszystko funkcjonuje – mówiła Stella Gazdulska, dyrektorka Zespołu Szkół Logistycznych.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI