28 lipca została podpisana umowa na budowę nowej szkoły przy ul. Cynamonowej. Jest to punkt graniczny dwóch dynamicznie rozwijających się osiedli, Lipy Piotrowskiej i Widawy. Dzieci z okolicy rozpoczną naukę w nowej placówce w roku szkolnym 2024/25.

Zespół szkolno – przedszkolny przy ul. Cynamonowej to jeden z trzech podobnych projektów, drugi w kolejności realizacji. Placówki powstaną na ulicach Asfaltowej, Cynamonowej oraz Zwycięskiej. Wszystkie trzy działki zostały odkupione od KOWR-u oraz od Agencji Mienia Wojskowego.
– Umówiliśmy się na trzy duże szkoły, są to trzy bardzo podobne, bliźniacze projekty. – mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk
Wykonawcą inwestycji przy ul. Cynamonowej jest spółka AWM Budownictwo S.A. Od momentu podpisania umowy, firma ma 22 miesiące na realizacje inwestycji.
W budynku uczyć się będzie 1200 dzieci
Podobnie jak w przypadku bliźniaczych projektów, budynek pomieści 1000 uczniów szkoły podstawowej oraz 200 przedszkolaków. Miejsce będzie przyjazne również dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Szkoła podstawowa wyposażona będzie w:
-32 sale lekcyjne,
-4 sale komputerowe,
-2 sale do nauki języków obcych,
-pracownię przyrodniczą, chemiczną, plastyczną, fizyczną oraz muzyczną,
-3 świetlice,
-bibliotekę z czytelnią,
-węzeł żywienia wraz z jadalnią,
-magazyn,
-gabinet logopedy,
-szatnie.
Do dyspozycji dzieci w wieku przedszkolnym przekazane zostaną:
-8 sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem (przy 3 salach dla najmłodszych będą też pomieszczenia na leżaki),
-sale rekreacyjne (na gimnastykę korekcyjną, rytmikę czy imprezy okolicznościowe),
-przewijaki dla niemowląt.
Przy szkole stanie duża sala gimnastyczna, wielkości 900 m² z możliwością podziału, z miejscem dla widowni na antresoli. Oprócz niej będzie również mniejsza sala gimnastyczna 350 m² i sala do gimnastyki korekcyjnej.
Na zewnątrz będzie boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, bieżnia, skocznia do skoku w dal, plac zabaw oraz ogród. Zostanie zasadzonych 250 drzew, krzewy i żywopłoty.
Dodatkowo powstaną wewnętrzne chodniki, place, drogi manewrowe, drogi przeciwpożarowe, parking na ponad 50 miejsc (z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami), 200 sztuk stojaków na rowery, kosze i ławki.


Projekt ekologiczny
Coraz więcej wrocławskich placówek stawia na ekologiczne rozwiązania. Jest to przyjazne dla środowiska oraz, w przypadku szkół, daje dobry przykład dzieciom i młodzieży.
Stawiamy na odnawialne źródła energii, czyli fotowoltaikę, ale także ważna jest dla nas kwestia retencji. W rozwiązania tych dwóch zakresów ten obiekt będzie wyposażony. – informował Jacek Sutryk
Ceny ciągle idą w górę
Zmieniają się ceny materiałów budowlanych, rosną ceny ropy, benzyny, koszty pracy. Wzrastająca inflacja powoduje wyższe ceny mediów, prądu oraz gazu. To wszystko ma wpływ na realizację takich inwestycji.
– Bliźniaczą szkołę, relatywnie niedawno, na południu Wrocławia, budowaliśmy za około 60 mln zł, a tą będziemy budować już za 87 mln. Proszę zobaczyć jak na przestrzeni krótkiego czasu te ceny się zmieniają. – tłumaczył Jacek Sutryk
Czas na realizację inwestycji wynosi 22 miesiące, pierwsi uczniowie przekroczą próg szkoły we wrześniu 2024 roku.