7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Przy ulicy Cynamonowej powstanie nowy zespół szkolno – przedszkolny. Umowa już podpisana

WARTO PRZECZYTAĆ

28 lipca została podpisana umowa na budowę nowej szkoły przy ul. Cynamonowej. Jest to punkt graniczny dwóch dynamicznie rozwijających się osiedli, Lipy Piotrowskiej i Widawy. Dzieci z okolicy rozpoczną naukę w nowej placówce w roku szkolnym 2024/25.

Za wykonanie odpowiada spółka AWM Budownictwo S.A. Fot. Alicja Jurasz

Zespół szkolno – przedszkolny przy ul. Cynamonowej to jeden z trzech podobnych projektów, drugi w kolejności realizacji. Placówki powstaną na ulicach Asfaltowej, Cynamonowej oraz Zwycięskiej. Wszystkie trzy działki zostały odkupione od KOWR-u oraz od Agencji Mienia Wojskowego.

Umówiliśmy się na trzy duże szkoły, są to trzy bardzo podobne, bliźniacze projekty. – mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

Wykonawcą inwestycji przy ul. Cynamonowej jest spółka AWM Budownictwo S.A. Od momentu podpisania umowy, firma ma 22 miesiące na realizacje inwestycji.

W budynku uczyć się będzie 1200 dzieci

Podobnie jak w przypadku bliźniaczych projektów, budynek pomieści 1000 uczniów szkoły podstawowej oraz 200 przedszkolaków. Miejsce będzie przyjazne również dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Szkoła podstawowa wyposażona będzie w:
-32 sale lekcyjne,
-4 sale komputerowe,
-2 sale do nauki języków obcych,
-pracownię przyrodniczą, chemiczną, plastyczną, fizyczną oraz muzyczną,
-3 świetlice,
-bibliotekę z czytelnią,
-węzeł żywienia wraz z jadalnią,
-magazyn,
-gabinet logopedy,
-szatnie.

Do dyspozycji dzieci w wieku przedszkolnym przekazane zostaną:
-8 sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem (przy 3 salach dla najmłodszych będą też pomieszczenia na leżaki),
-sale rekreacyjne (na gimnastykę korekcyjną, rytmikę czy imprezy okolicznościowe),
-przewijaki dla niemowląt.

Przy szkole stanie duża sala gimnastyczna, wielkości 900 m² z możliwością podziału, z miejscem dla widowni na antresoli. Oprócz niej będzie również mniejsza sala gimnastyczna 350 m² i sala do gimnastyki korekcyjnej.

Na zewnątrz będzie boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, bieżnia, skocznia do skoku w dal, plac zabaw oraz ogród. Zostanie zasadzonych 250 drzew, krzewy i żywopłoty.

Zobacz również:  Legnica: Miasto dopłaca dziesiątki milionów do wychowania przedszkolnego

Dodatkowo powstaną wewnętrzne chodniki, place, drogi manewrowe, drogi przeciwpożarowe, parking na ponad 50 miejsc (z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami), 200 sztuk stojaków na rowery, kosze i ławki.

Projekt ekologiczny

Coraz więcej wrocławskich placówek stawia na ekologiczne rozwiązania. Jest to przyjazne dla środowiska oraz, w przypadku szkół, daje dobry przykład dzieciom i młodzieży.

Stawiamy na odnawialne źródła energii, czyli fotowoltaikę, ale także ważna jest dla nas kwestia retencji. W rozwiązania tych dwóch zakresów ten obiekt będzie wyposażony. – informował Jacek Sutryk

Ceny ciągle idą w górę

Zmieniają się ceny materiałów budowlanych, rosną ceny ropy, benzyny, koszty pracy. Wzrastająca inflacja powoduje wyższe ceny mediów, prądu oraz gazu. To wszystko ma wpływ na realizację takich inwestycji.

Bliźniaczą szkołę, relatywnie niedawno, na południu Wrocławia, budowaliśmy za około 60 mln zł, a tą będziemy budować już za 87 mln. Proszę zobaczyć jak na przestrzeni krótkiego czasu te ceny się zmieniają. – tłumaczył Jacek Sutryk

Czas na realizację inwestycji wynosi 22 miesiące, pierwsi uczniowie przekroczą próg szkoły we wrześniu 2024 roku.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI