13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Przyznano stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia. Poznaj laureatów

WARTO PRZECZYTAĆ

Prezydent Jacek Sutryk po raz kolejny przyznał stypendia w dziedzinach artystycznych .W tym roku 15 osób zostało nagrodzonych za swoją twórczość. Półroczne stypendia wynoszą 15 000 zł brutto  i będą wypłacane co miesiąc w wysokości 2500 złotych brutto – na podstawie umowy stypendialnej.

Tegoroczni stypendyści. Fot. UM Wrocławia

Łącznie, w siedmiu dotychczasowych edycjach, przyznano 145 stypendiów artystycznych prezydenta Wrocławia (roczne i półroczne) na łączną kwotę blisko 3 mln złotych. W tym roku wyróżniono stypendystów w  kategoriach film (1), literatura (1), muzyka (2), taniec (1), teatr (3), sztuki wizualne (6), upowszechnianie kultury (1).

Wsparcie artystycznych projektów

– Cieszę się, że możemy wesprzeć realizację tylu interesujących projektów z różnych sfer kultury i sztuki. Szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, kiedy mierzymy się z kryzysem gospodarczym, galopującą inflacją i podwyżkami, które bezpośrednio i pośrednio dotykają również samych artystów – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Uruchomiony ponad trzy lata temu program stypendialny stwarza artystom materialne szanse zrealizowania ich własnych, indywidualnych zamierzeń, a nam wszystkim okazję do spotkania z ich unikalnymi wypowiedziami. W mojej opinii to jeden z najważniejszych programów we wrocławskiej kulturze – przyznaje Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM we Wrocławiu.

Laureaci 7 edycji stypendiów artystycznych

W 7. naborze, na II półrocze 2022 r., złożonych zostało łącznie 51 wniosków. 15 osób wyróżniono w tym roku. Jedną ze stypendystek jest Katarzyna Bem, kompozytorka i skrzypaczka.

– Projekt, który będę realizowała, czyli nagranie płyty z autorskimi kompozycjami inspirowanymi pieśniami ludowymi z Dolnego Śląska, miałam w głowie już od dawna. Teraz nadszedł czas na jego realizację – opowiadała Katarzyna Bem, kompozytorka i skrzypaczka. – Będzie mi zależało, by nagrane przeze mnie utwory utrzymać we współczesnej brzmieniowości, opierającej się na muzyce elektronicznej i filmowej – dodała.

Laureaci VII edycji:

Zobacz również:  Zmiany w organizacji ruchu na ul. Grabiszyńskiej

W kategorii film:

1. Oktawian Jurczykowski

W kategorii literatura:

2. Maciej Bobula

W kategorii muzyka:

3. Katarzyna Bem

4. Katarzyna Timingeriu

W kategorii taniec:

5. Kamil Mastalerz

W kategorii teatr:

6. Cezary Iber

7. Jacek Inglot

8. Magdalena Sadocha

W kategorii sztuki wizualne:

9. Tomasz Dobiszewski

10. Natalia Komorowska

11. Weronika Lucińska

12. Emilia Marcjasz

13. Michał Matoszko

14. Iwona Ogrodzka

Oraz za upowszechnianie kultury:

15. Iga Załęczna

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI