Ładowanie

Podpisanie listu intencyjnego przez Politechnikę Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji i gminę Miękinia

PWr dołącza do współpracy przy inwestycji Intela

13 października, 2023

Podpisanie listu intencyjnego przez Politechnikę Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji i gminę Miękinia fot. Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska zawarła porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji i gminą Miękinia ws. współpracy przy inwestycji związanej z budową fabryki firmy Intel. Dla uczelni oznacza to wspólne przedsięwzięcia edukacyjne czy prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych.

Zawarcie porozumienia związane jest z planowaną budową fabryki firmy Intel, która ma powstać na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w dolnośląskiej gminie Miękinia. Będzie to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski.

Podpisanie listu intencyjnego przez Politechnikę Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji i gminę Miękinia, fot. Politechnika Wrocławska

Inwestycja w Miękini

W czwartek dokument w tej sprawie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini.

Jeszcze 1,5 roku temu nikt nie marzył, że w Miękini powstanie tak wielka inwestycja. Po jej zatwierdzeniu otrzymaliśmy olbrzymie środki na rozbudowę infrastruktury, ale musimy też pamiętać o rozwoju projektów związanych z edukacją i kształceniem. Podpisany dziś list intencyjny stworzy podwaliny pod konkretne projekty z tym związane – mówił Jan Grzegorczyn.

Z kolei Paweł Lewandowski zaznaczył, że 60 proc. dzisiejszych uczniów w przyszłości będzie wykonywać zawody, których dzisiaj jeszcze nawet nie znamy, ale na pewno będą one oparte na nowoczesnych technologiach.

Dlatego chcielibyśmy, żeby kadry były kształcone na miejscu i mogły partycypować w budowaniu własności intelektualnej i w tworzeniu nowoczesnej techniki – podkreślił minister.

Założenia listu intencyjnego 

Umowa zakłada m.in. opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych, nowych technologii i języków obcych, prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenia kadry oraz organizowaniu wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych (seminaria, konferencje naukowe, cykliczne spotkania dyskusyjne).

Tak wielkie projekty to dla nas ogromna szansa. Z jednej strony dysponujemy wielkim potencjałem, który został bardzo dobrze oceniony przez firmę Intel już na etapie negocjacji, ale wyobrażam sobie, że dzięki tej inwestycji i ze wsparciem władz nasza uczelnia bardzo się zmieni. Zapewne powstaną nowe kierunki studiów lub specjalności, a także laboratoria i katedry dostosowane do pojawiających się nowych zagadnień naukowych – mówił prof. Arkadiusz Wójs.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji firmy Intel planowane jest na 2027 r. 

 

 

 

 

Tagi