Ładowanie

Radosna Parada Niepodległości

Radosna Parada Niepodległości przejdzie przez Wrocław

8 listopada, 2023

Radosna Parada Niepodległości fot. UM Wrocławia

W sobotę i niedzielę (11 i 12 listopada) we Wrocławiu obchodzony będzie Weekend Niepodległości. Z Placu Wolności wyruszy parada, w której wezmą udział zabytkowe autobusy. Specjalne wydarzenia przygotowano również w Centrum Historii Zajezdnia oraz Hali Stulecia.

Zbliża się Święto Niepodległości, które jak co roku będzie hucznie obchodzone w całym kraju, także we Wrocławiu. 11 listopada o godz. 8.00 pod ratuszem odbędzie się uroczystość wciągnięcia flagi, przy współudziale m.in. prezydenta Jacka Sutryka, Straży Miejskiej i harcerzy. Następnie prezydent spotka się na tradycyjnym śniadaniu z kombatantami. Tego dnia po ulicach miasta jeździć będą także tramwaje i autobusy wrocławskiego MPK udekorowane biało-czerwonymi flagami. To jednak nie koniec atrakcji zaplanowanych na najbliższy weekend.

Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu

Wydarzenie rozpocznie się 11 listopada (sobota) o godz. 10.00 na Placu Wolności. Pochód przemaszeruje do  Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. Planowo dotrze tam do godz. 12.00. Paradę poprowadzi Jelcz 043 („ogórek”), a tuż za nim znajdą się zabytkowe autobusy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Zachęcamy wszystkie wrocławianki i wrocławian do udziału w Radosnej Paradzie Niepodległości. Święto 11 Listopada to radosna rocznica i w taki sposób chcemy ją po raz kolejny we Wrocławiu świętować. Nie patetycznie, a z życzliwością i uśmiechami na twarzach – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Obok Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej uczestnicy parady zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego, a seniorzy ze Strefy Trzeciego Wieku zatańczą poloneza.

Na miejscu będą m.in. foodtrucki i fotobudka. Będzie można także odwiedzić wystawę główną „Wrocław 1945-2016” (wstęp na wystawę według cennika), a w ramach tejże wystawy – zagrać w grę rodzinną z upominkami dla każdego.

Radosna Parada Niepodległości jest organizowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Gwardię Gryfa oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i jest dofinansowywana w ramach programu „Niepodległa”.

Weekend Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia, fot. UM Wrocławia

Świętuj niepodległość Polski w Centrum Historii Zajezdnia!

W ramach Weekendu Niepodległości w sobotę o godz. 18.00 na terenie Centrum Historii Zajezdnia będzie można wysłuchać koncertu utworów patriotycznych wykonywanych przez chór Basilica Cantans (wstęp wolny).

Z kolei, w niedzielę, 12 listopada, w godz. 12.00-15.00, na terenie Centrum Historii Zajezdnia, odbędzie się zlot klasycznych samochodów, organizowany we współpracy z Auto Moto Klubem Wrocławskim. Szczegóły TUTAJ.

Także w niedzielę, o godz. 15.00, w Centrum Historii Zajezdnia prelekcję  na temat pierwszych polskich posłanek wygłosi dr Monika Piotrowska-Marchewa z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zachęcamy do odwiedzin na stronie zajezdnia.org. Program wydarzeń okolicznościowych, który został przygotowany na sobotę i niedzielę jest naprawdę bogaty. Dla każdej osoby, bez względu na wiek, znajdzie się coś ciekawego – zapewnia dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Andrzej Jerie.

Dzień Niepodległości we Wrocławiu. Wydarzenia towarzyszące

  • koncert „wROCK for Freedom” w Hali Stulecia. Zagrają T. Love, IRA oraz Elektryczne Gitary. Rozpoczęcie o godz. 17.00. Szczegóły pod tym linkiem.
  • spacer miejski WrocWalk. Uczestnicy wyprawy odwiedzą ważne punkty miasta oraz odbiorą okolicznościowe medale (wszystkie pakiety startowe na wydarzenie zostały już wyprzedane).
Tagi