Ładowanie

Kontrowersje wokół Raportu o Federacji Uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego. Poprawiona wersja niespełnia oczekiwań.

Raport dla UWr za milion. Poprawiona wersja nie spełnia oczekiwań – kolejne kroki niepewne

Redakcja tuDolnySlask.info 13 czerwca, 2023

Kontrowersje wokół Raportu o Federacji Uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego. Poprawiona wersja niespełnia oczekiwań. Fot. Uniwersytet Wrocławski

Raport dotyczący ewentualnej federacji uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego stał się przedmiotem kontrowersji po zarzutach, że został napisany z użyciem sztucznej inteligencji, a efekt jest niezadowalający. Poprawiona wersja raportu również nie spełniła oczekiwań, a kolejna poprawka nie jest już brana pod uwagę.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Kilka tygodni temu pojawiły się kontrowersje wokół analizy dotyczącej potencjalnego połączenia uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego. Raport, który został zlecony uczelni w Kielcach i za który uniwersytet ten otrzymał milion złotych, spotkał się z zarzutami głównie ze strony prof. Jerzego Marcinkowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Twierdził on, że dokument jest pozbawiony wartości i został w dużej mierze napisany przez sztuczną inteligencję, a konkretnie przez ChatGPT.

O czym pisaliśmy tutaj: Raport za milion napisała sztuczna inteligencja? Uniwersytet Wrocławski i afera o ChatGPT

Pod koniec maja Uniwersytet Wrocławski odesłał pierwszą wersję raportu do poprawki przez uczelnię w Kielcach. W minionym tygodniu komitet sterujący, składający się z przedstawicieli obu wrocławskich uczelni, ocenił poprawiony dokument. Niestety, raport nie spełnił oczekiwań i został odrzucony. Teraz pojawiają się pytania, czy kontrakt zostanie zerwany i czy konieczne będzie wybranie nowego wykonawcy.

Katarzyna Górowicz-Mackiewicz, rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego, potwierdza, że komitet sterujący nadal utrzymuje stanowisko, że poprawiona wersja raportu nie spełnia wymagań określonych w opisie zamówienia. Uniwersytet Wrocławski wystosuje oficjalne pismo do uczelni w Kielcach, informując o odrzuceniu raportu.

Jednak rzeczniczka podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać dalsze wnioski. Oczekuje się odpowiedzi od uczelni w Kielcach, do której pismo jeszcze nie dotarło. Ważne jest również podkreślenie, że raport stanowi tylko jeden element pracy nad konsolidacją obu uczelni i że jego wyniki nie są wiążące.

Ministerstwo Nauki przeznaczyło 5 milionów złotych na przeprowadzenie analizy dotyczącej możliwości i zagrożeń związanych z potencjalną federacją uniwersytetów. Przetarg na wykonanie tej analizy wygrał uniwersytet w Kielcach.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Lubin: Kobieta reanimowana przed komendą. Policjanci uratowali życie 68-latki

Krytyka raportu dotyczącego ewentualnej federacji wynika przede wszystkim z obaw o jakość dokumentu i podejrzeń, że został on w dużej mierze stworzony przez sztuczną inteligencję. Specjalna komisja informatyków i matematyków analizująca raport stwierdziła, że nie można jednoznacznie ocenić, czy dokument został napisany przez ChatGPT.

Obecnie sytuacja wokół raportu jest niepewna, a dalsze kroki zależą od reakcji uczelni w Kielcach. Ostateczne decyzje dotyczące ewentualnej federacji uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego zostaną podjęte po dokładnej analizie i uwzględnieniu wszystkich aspektów.

Tagi