Ładowanie

Rękopis “Chłopów” Reymonta na polskiej liście UNESCO! Należy do zbiorów Ossolineum

20 czerwca, 2024

Fot. Ossolineum

Rękopis “Chłopów” Władysława Reymonta, przechowywany w zbiorach Ossolineum, został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Jesienią tego roku rękopis będzie można zobaczyć na wystawie we Wrocławiu.

„Chłopi” Reymonta to już czwarty obiekt z kolekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, który znalazł się na prestiżowej liście, obok rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, spuścizny Juliusza Słowackiego oraz „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Rękopisy “Chłopów” mają wymiary około 23×22 cm i składają się z około 800 zapisanych stron (około 250 kart każdy). Niestety, nie zawierają całego tekstu powieści – autograf części “Lato” nie przetrwał do naszych czasów. Oprócz rękopisów znajdujących się w Ossolineum istnieje również czystopis części “Jesień”, przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Kolekcja rękopisów Reymonta została zakupiona przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Lwowie w 1935 roku od wdowy po pisarzu, Aurelii Reymontowej, secundo voto Czeszerowej.

Uroczystość z okazji wpisania na listę UNESCO odbędzie się w środę, 26 czerwca, w warszawskim Belwederze. Wrocławianie z kolei dzieło to zobaczą na własne oczy we wrocławskim Ossolineum od 11 do 13 października podczas Nocy Bibliotek.