-4.1 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Remont kamienicy przy ul. Ptasiej. Jak wygląda postęp prac?

WARTO PRZECZYTAĆ

Trwa remont budynku na styku ulic Ptasiej i Kurkowej. Ta XIX-wieczna kamienica wystąpiła w filmie Stevena Spielberga, a teraz przechodzi rewitalizację. Wymienione zostanie m.in. ogrzewanie.

Kamienica na ul. Ptasiej. Fot. Zarząd Zasobu Komunalnego

Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu poinformował o przebiegu prac na zbiegu ulic Ptasiej i Kurkowej. Szykuje się dużo zmian, a priorytetem wykonawców jest instalacja ogrzewania ekologicznego. Kamienica będzie w pełni odnowiona jeszcze w tym roku.

Wrocławska kamienica zagrała Berlin

Twórcy filmowi często decydują się kręcić dzieła osadzone w realiach II Wojny Światowej oraz czasach powojennych we Wrocławiu. Dzieje się tak ze względu na poniemiecką architekturę, jaką posiada to miasto. Kamienica przy ul. Ptasiej była bohaterem filmu ”Most Szpiegów” Stevena Spielberga. Nadodrze na potrzeby produkcji stało się częścią Berlina przełomu lat 50. i 60. ubiegłego stulecia.

Rewitalizacja kamienicy

W kamienicy zostanie podłączone ogrzewanie ekologiczne. W ramach projektu „Ograniczenie emisji kominowej w zasobie Gminy Wrocław poprzez likwidację węglowych źródeł ciepła – etap 3” miasto realizuje cel popularyzowania ekologicznych źródeł ciepła. Wyremontowane zostaną m.in. balkony, a ściany będą dopcieplone.

W budynku na ul. Ptasiej 30 został już zbudowany węzeł cieplny w piwnicy oraz poprowadzona instalacja do mieszkań najemców. Sukcesywnie realizowany jest także remont drewnianych stropów tych lokali. Zarząd Zasobu Komunalnego wymienił również starą stolarkę, aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Wyburzono także aż 17 pieców kaflowych. – mówiła Anna Olbryt, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu

 – Zatroszczono się także o detale, które zdobią kamienicę. Zostaną one odtworzone według pierwotnego wzoru – dodała rzeczniczka. 

Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 2,1 mln zł. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI