Ładowanie

Rowerowy Maj 2023 – podsumowanie wrocławskiej kampanii

20 czerwca, 2023

fot. UM Wrocławia

Wrocławska odsłona kampanii Rowerowy Maj 2023 odnotowała kolejny rekord. W tegorocznej akcji, która promuje zdrowy tryb życia wśród najmłodszych, wzięło udział ponad 29 tysięcy dzieci ze 133 szkół i przedszkoli.

fot. UM Wrocławia

Od 4 do 31 maja we Wrocławiu odbywała się kampania Rowerowy Maj 2023. To największa w Polsce akcja promująca odpowiedzialne i zdrowe nawyki transportowe wśród uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków. Inicjatywa zachęca dzieci, aby dojeżdżały na zajęcia rowerem, hulajnogą, na wrotkach czy deskorolce. Klasy oraz grupy przedszkolne z największą frekwencją otrzymują nagrody – m.in. wyjścia do kin, teatrów czy parków rozrywki.

Rozpoczęta w maju przygoda w wielu przypadkach jest kontynuowana również po zakończeniu kampanii, co widać pod szkołami nawet teraz w ostatnim tygodniu zajęć szkolnych. Drugim bardzo pozytywnym aspektem jest to, że w tym czasie na rowery i hulajnogi przesiadają się również rodzice, co także obserwujemy rano pod placówkami – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Popularność Rowerowego Maja

Wrocław uczestniczy w kampanii od 2016 roku. Od tamtej pory akcja cieszy się rosnącą popularnością wśród lokalnych placówek edukacyjnych.

Z roku na rok nasi uczniowie coraz chętniej uczestniczą w Rowerowym Maju. Ogólnie też więcej naszych dzieci jeździ do szkoły na rowerach. Musieliśmy nawet dokupić stojaki, by każdy mógł bezpiecznie zaparkować swój rower. Nas to bardzo cieszy, bo wiadomo im bardziej aktywne fizycznie są dzieci, tym lepiej dla ich kondycji fizycznej, jak i psychicznej – mówi Paweł Minorowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 we Wrocławiu.

Zobacz też: Studenci ASP projektują infrastrukturę rowerową. Zakończył się pierwszy etap projektu “Przyjazne Miasto”[GALERIA ZDJĘĆ]

Rowerowy Maj 2023 – wyniki

Najlepsze przedszkola otrzymały nagrody finansowe. W tym roku nagrodzone zostały w ten sposób cztery placówki kwotami odpowiednio: 2000 zł, 7500 zł oraz dwie po 3750 zł. Natomiast w przypadku szkół podstawowych od tego roku udział w kampanii był punktowany w ramach konkursu na “Najbardziej mobilnie-aktywną szkołę we Wrocławiu”. Lista zwycięskich placówek prezentuje się następująco:

Przedszkola

 1. Przedszkole nr 1 – najlepsza grupa – 3La
 2. Przedszkole nr 149 – najlepsza grupa – 3Lb
 3. Przedszkole nr 136 – najlepsza grupa – 6La
 4. Przedszkole nr 3 – najlepsza grupa – 6La
 5. Przedszkole nr 59 – najlepsza grupa – 5La

Szkoły podstawowe – małe i średnie

 1. Szkoła podstawowa nr 39 – najlepsza klasa – VI a
 2. Szkoła podstawowa nr 42 – najlepsza klasa – I a
 3. Szkoła podstawowa nr 23 – najlepsza klasa – III a
 4. Szkoła podstawowa nr 6 – najlepsza klasa – III c
 5. Szkoła podstawowa nr 21 – najlepsza klasa – II a

Szkoły podstawowe – duże

 1. Szkoła podstawowa nr 90 – najlepsza klasa – I b
 2. Szkoła podstawowa nr 32 – najlepsza klasa – III c
 3. Szkoła podstawowa nr 4 – najlepsza klasa – II b
 4. Szkoła podstawowa nr 76 – najlepsza klasa – I c
 5. Szkoła podstawowa nr 84 – najlepsza klasa – III d

Konkurs trwa przez cały rok szkolny. Punkty można było zdobywać m.in. za udział w Rowerowym Maju oraz w jesiennej odsłonie kampanii, czyli w Dogrywce Rowerowego Maja. Oprócz tego punktowane jest przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową czy udział szkoły w zajęciach w ramach Rowerowych działań edukacyjnych. Zwycięzcami programu będą wszystkie dzieci, które wezmą udział w kursach, otrzymają kartę rowerową czy na stałe przesiądą się na jednoślad. Przygotowano również nagrody pieniężne dla najlepszych szkół. Dla pierwszych trzech placówek nagrody w wysokości kolejno: 12, 8 i 6 tysięcy złotych. Najlepsza z nich zyska na rok miano „Najbardziej mobilnie-aktywnej szkoły we Wrocławiu”. Na nagrody może również liczyć dziesięciu najbardziej zaangażowanych koordynatorów – mówi Ewa Macała z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Tagi