Ładowanie

Rowerzysto, zwolnij! Wrocław wprowadza strefę SLOW ZONE

29 czerwca, 2023

fot. UM Wrocławia

W centrum Wrocławia pojawiły się tablice z napisem „SLOW ZONE ZWOLNIJ”, których celem jest zwrócenie uwagi rowerzystów na konieczność zachowania ostrożności na Rynku i okolicznych deptakach.

fot. UM Wrocławia

Slow Zone została wprowadzona w ścisłym centrum Wrocławia obejmującym rynek wraz z okolicznymi ulicami – od Uniwersytetu do Opery i od placu Solnego do pl. Dominikańskiego. Akcja stanowi kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na ulicach miasta, tak aby rowerzyści oraz piesi mogli czuć się komfortowo.  

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Rynek otwarty dla rowerzystów

Od kwietnia 2020 roku rowerzyści mogą poruszać się po wrocławskim Rynku przez całą dobę. Wcześniej było to możliwe jedynie między godziną 5 a 9 rano. Podczas pandemii koronawirusa prezydent Jacek Sutryk postanowił otworzyć Rynek dla jednośladów, aby ułatwić kurierom i dostawcom przemieszczanie się po mieście.

– Jeżdżą, doręczają przesyłki, listy, komputery, załatwiają sprawy w urzędach, drobne zakupy, dowożą posiłki. Nie mają Home Office, ale dzięki nim wielu z nas może pracować z domów. Kontaktujcie się z nimi, gdy czegoś potrzebujecie – apelował wówczas Jacek Sutryk.

Mimo zakończenia pandemii Rynek pozostał otwarty dla rowerzystów. W centrum miasta ponownie można zaobserwować duży ruch, w końcu wrocławskie atrakcje przyciągają zarówno turystów jak i mieszkańców.

– Zależy nam na tym, aby Rynek pozostał dostępny dla rowerzystów. Dostajemy jednak sygnały od mieszkańców, że niektórzy przejeżdżają przez to miejsce bardzo szybko. Wielu dostawców rowerowych korzysta z dodatkowego elektrycznego wspomagania, co sprawia, że mogą osiągać naprawdę duże prędkości. Musimy pamiętać o tym, że Rynek to miejsce spotkań i spacerów, dlatego apelujemy do cyklistów, aby przed Rynkiem zwolnili i dostosowali swoją prędkość do pieszych – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

fot. UM Wrocławia

Ślimacza prędkość w centrum miasta

Przy wjazdach do Rynku i na zamkniętą dla ruchu aut część ulicy Świdnickiej pojawiły się znaki SLOW ZONE ZWOLNIJ! z piktogramem rowerzysty ze skorupą ślimaka zamiast plecaka. W czwartek Straż Miejska informowała rowerzystów o konieczności ograniczenia prędkości na Rynku i okolicznych deptakach. Cykliści otrzymali odblaskowe naklejki z logo akcji.

– Przypomnijmy, zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym rowerzysta poruszając się drogą dla pieszych i rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, zwłaszcza w strefie zamieszkania a taką jest okolica wrocławskiego rynku. Dlatego nie pędźmy jak wariaci, nie rozmawiamy w tym czasie przez komórkę ani się w nią nie wpatrujmy. Mamy rowerowy patrol straży miejskiej, który będzie na takie sytuacje reagował, jesteśmy też w kontakcie z policją, która kontroluje czy rowery elektryczne, którymi poruszają się kurierzy są zgodne z prawem – czyli czy mają homologację, wspomaganie nie większe niż 250W i nie rozwijają prędkości większej niż 25 km/h – opowiada Piotr Szereda ze Straży Miejskiej.

Zobacz też: Aktywność fizyczna – klucz do zdrowia i długowieczności

Tagi