Ładowanie

Autostrada A4 na odcinku pomiędzy Krzyżową i Legnicą zostanie rozbudowana do trzech pasów ruchów.

Rozbudowa A4 pomiędzy Krzyżową i Legnicą. Wybrano III wariant

21 lipca, 2023

Autostrada A4 na odcinku pomiędzy Krzyżową i Legnicą zostanie rozbudowana do trzech pasów ruchów. fot. Michał Soroko / GDDKiA

Autostrada A4 na odcinku pomiędzy Krzyżową i Legnicą zostanie rozbudowana do trzech pasów ruchów. Jakie będą dalsze prace?

Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele m.in. Ministerstwa Infrastruktury, samorządowców, Straży Pożarnej, PKP zdecydowała, że autostrada A4 zostanie rozbudowana do trzech pasów ruchów, pomiędzy węzłami Krzyżowa i Legnica Południe. Jednocześnie odrzucono warianty, które zakładały budowę trasy po nowym śladzie.

– Obecną dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego, autostradę zastąpi nowa, z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, powstanie nowa jezdnia, na którą zostanie przełożony ruch. To umożliwi rozbiórkę starej nawierzchni i budowę nowej drugiej jezdni. Rozbudowa uwzględnia lokalne uwarunkowania i odsunięcie od zabudowy mieszkaniowej w Krzyżowej i Szczytnicy – czytamy w komunikacie prasowym GDDKiA.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Rozbudowa A4. Przebieg prac

Do końca września potrwa analiza opinii zgłoszonych podczas posiedzenia KOPI (Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych). Później planowane jest przygotowanie dokumentów dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby uzyskać decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót w formule Projektuj i buduj. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest w 2030 r. 

Zobacz też: Bezpośrednie połączenia z Pragi do Wrocławia. Pociągi pojadą 4 razy dziennie

Tagi