10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Rusza 24. Festiwal Simcha. Wspaniała okazja, by lepiej zapoznać się z kulturą żydowską

WARTO PRZECZYTAĆ

Klimatyczna muzyka klemerska, tradycyjne potrawy, warsztaty taneczne, spacery żydowskimi śladami na wrocławskim Borku, spotkania w synagodze oraz atrakcje dla dzieci – to wszystko i wiele więcej już od 30 lipca, z okazji 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

fot. proarte.org.pl

Simcha, w języku hebrajskim oznacza radość. Takie właśnie będą wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, odbywającego się od 30 lipca do 5 sierpnia.

Klimatyczne koncerty w Synagodze Pod Białym Bocianem

 • 30 lipca o godz. 22.00 – Kommuna Lux z Odessy
 • 31 lipca o godz. 20.00 – Warszawska Orkiestra Sentymentalna i przygotowana pieczołowicie muzyka międzywojennych twórców żydowskich
 • 1 sierpnia o godz. 20.00 – Yaron Trio z Lublina z programem Carmina Yudaica
 • 2 sierpnia o godz. 20.00 – zespół Sentido
 • 3 sierpnia o godz. 20.00 – Magda Brudzińska Klezmer Trio z programem „Opowieści z serca”
 • 4 sierpnia o godz. 20.00 – projekt „Jazzowe inspiracje” saksofonisty Piotra Barona, organisty Piotra Rojka i wrocławskiego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Tradycyjne potrawy – pysznie i koszernie

W sobotę 30 lipca od 10.00 do 14.00 w ogrodzie Muzeum Etnograficznego zaplanowano Śniadanie izraelskie. O gości zadba Wege Roots. Będzie można skosztować najpopularniejszych dań kuchni izraelskiej, podany zostanie m.in. klasyczny hummus z oliwą ziołową, marchewką, papryką i drożdżowym chlebkiem, bajgle z hummusem, sałatą, pomidorem, ogórkiem i jajkiem, czy krantz z kremem orzechowym i domową konfiturą z owoców sezonowych.

Dzień później, 31 lipca, od 10.00 do 20.00, odbędzie się Jarmark Żydowski, na którym również będzie można zakupić koszerne produkty. Oprócz nich znajdziemy rękodzieło, kosmetyki i ubrania.

Spacery żydowskimi śladami

Udział w spacerach jest darmowy, wystarczy uprzednio zapisać się na stronie proarte.org.pl

 • 31.07, godz. 16.00 „Żydowski przystanek – Wrocław”, spacer z oprowadzaniem poprowadzi dr Anna Kałużna/Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski
 • 1.08, godz. 15.30, Zwiedzanie Synagogi Pod Białym Bocianem, prowadzi Jerzy Kichler/Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
 • 3.08, godz. 18.00, SIMCHA SPACERKIEM: Spacer literacko-historyczny na południu Wrocławia „Julius Schottländer i żydowscy kolekcjonerzy sztuki”, prowadzenie Tamara Włodarczyk, czytanie fragmentów literackich Tomasz Kwietko-Bębnowski
 • 4.08, godz. 16.00, Stary Cmentarz Żydowski, ul. Ślężna 37/39, prowadzi Aneta Ziółkowska /Muzeum Miejskie Wrocławia
 • 5.08, godz. 16.00, Zwiedzanie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, prowadzenie prof. dr hab. Adam Jezierski/Uniwersytet Wrocławski, rozpoczęcie na Dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem
Zobacz również:  Biurowiec Infinity jest już na ukończeniu. Kiedy otwarcie?

Warsztaty językowe

Na bezpłatne i bez zapisów warsztaty językowe można wybrać się od 1 do 5 sierpnia, a poprowadzą je specjaliści z wrocławskiej judaistyki.

 • 1-2.08 o 15.00 Język hebrajski prowadzi mgr Tomasz Duda
 • 3-4.08. o 15.00 Jidysz prowadzi dr Anna Kałużna
 • 5.08. o 15.00 Ladino, czyli język judeohiszpański prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska.

Taniec prosto z Tel Awiwu

W programie towarzyszącym Festiwalu Simcha 2022 genialne warsztaty tańca „Move On Together Israeli Way” prowadzone przez Patrycję Zasławską.

Podczas warsztatów pokażemy 5 współczesnych izraelskich technik ruchu, m.in. słynną obecnie na całym świecie technikę Gaga, którą przybliżą tancerze z Batsheva Dance Company, pracujący ze słynnym choreografem Ohadem Naharinem. Ciekawa jest też Metoda Ilana Leva, która taniec łączy z techniką masażu. – opowiada pomysłodawczyni warsztatów, Patrycja Zasławska

2, 3 i 4 sierpnia: godz. 21:45 – warsztaty tańca izraelskiego. Prowadzi Dorota Kapusta. Dziedziniec, wstęp wolny.

Spotkania przy książce

2, 3 i 4 sierpnia to dni poświęcone literaturze. Każdego z tych dni o godzinie 17 odbędą się spotkania z autorami książek o tematyce żydowskiej.

 • 2.08., Aula Katedry Judaistyki (Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski) – Spotkanie z Mirą Krum-Ledowską, autorką „Królewny z kukurydzy”
 • 3.08., Klubokawiarnia Mleczarnia – Spotkanie wokół wybitnego dzieła pt. „Wchodzi koń do baru” (Znak Literanova), głośnej powieści izraelskiego prozaika Dawida Grosmana.
 • 4.08.,Klubokawiarnia Mleczarnia – Spotkanie z Rafałem Hetmanem, reporterem, autorem książki „Izbica, Izbica”

Szkoła żydowska – półkolonie dla dzieci

Projekt szkoły żydowskiej odbędzie się od 26 do 31 lipca, skierowane są do dzieci w wieku 8-12 lat. Będzie obejmował zajęcia plastyczne, kulinarne, muzyczne, teatralne. Jest to dobra okazja, aby najmłodsi lepiej poznali kulturę żydowską.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI