Klimatyczna muzyka klemerska, tradycyjne potrawy, warsztaty taneczne, spacery żydowskimi śladami na wrocławskim Borku, spotkania w synagodze oraz atrakcje dla dzieci – to wszystko i wiele więcej już od 30 lipca, z okazji 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

Simcha, w języku hebrajskim oznacza radość. Takie właśnie będą wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej, odbywającego się od 30 lipca do 5 sierpnia.
Klimatyczne koncerty w Synagodze Pod Białym Bocianem
- 30 lipca o godz. 22.00 – Kommuna Lux z Odessy
- 31 lipca o godz. 20.00 – Warszawska Orkiestra Sentymentalna i przygotowana pieczołowicie muzyka międzywojennych twórców żydowskich
- 1 sierpnia o godz. 20.00 – Yaron Trio z Lublina z programem Carmina Yudaica
- 2 sierpnia o godz. 20.00 – zespół Sentido
- 3 sierpnia o godz. 20.00 – Magda Brudzińska Klezmer Trio z programem „Opowieści z serca”
- 4 sierpnia o godz. 20.00 – projekt „Jazzowe inspiracje” saksofonisty Piotra Barona, organisty Piotra Rojka i wrocławskiego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
Tradycyjne potrawy – pysznie i koszernie
W sobotę 30 lipca od 10.00 do 14.00 w ogrodzie Muzeum Etnograficznego zaplanowano Śniadanie izraelskie. O gości zadba Wege Roots. Będzie można skosztować najpopularniejszych dań kuchni izraelskiej, podany zostanie m.in. klasyczny hummus z oliwą ziołową, marchewką, papryką i drożdżowym chlebkiem, bajgle z hummusem, sałatą, pomidorem, ogórkiem i jajkiem, czy krantz z kremem orzechowym i domową konfiturą z owoców sezonowych.
Dzień później, 31 lipca, od 10.00 do 20.00, odbędzie się Jarmark Żydowski, na którym również będzie można zakupić koszerne produkty. Oprócz nich znajdziemy rękodzieło, kosmetyki i ubrania.
Spacery żydowskimi śladami
Udział w spacerach jest darmowy, wystarczy uprzednio zapisać się na stronie proarte.org.pl
- 31.07, godz. 16.00 „Żydowski przystanek – Wrocław”, spacer z oprowadzaniem poprowadzi dr Anna Kałużna/Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski
- 1.08, godz. 15.30, Zwiedzanie Synagogi Pod Białym Bocianem, prowadzi Jerzy Kichler/Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
- 3.08, godz. 18.00, SIMCHA SPACERKIEM: Spacer literacko-historyczny na południu Wrocławia „Julius Schottländer i żydowscy kolekcjonerzy sztuki”, prowadzenie Tamara Włodarczyk, czytanie fragmentów literackich Tomasz Kwietko-Bębnowski
- 4.08, godz. 16.00, Stary Cmentarz Żydowski, ul. Ślężna 37/39, prowadzi Aneta Ziółkowska /Muzeum Miejskie Wrocławia
- 5.08, godz. 16.00, Zwiedzanie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, prowadzenie prof. dr hab. Adam Jezierski/Uniwersytet Wrocławski, rozpoczęcie na Dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem
Warsztaty językowe
Na bezpłatne i bez zapisów warsztaty językowe można wybrać się od 1 do 5 sierpnia, a poprowadzą je specjaliści z wrocławskiej judaistyki.
- 1-2.08 o 15.00 Język hebrajski prowadzi mgr Tomasz Duda
- 3-4.08. o 15.00 Jidysz prowadzi dr Anna Kałużna
- 5.08. o 15.00 Ladino, czyli język judeohiszpański prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska.
Taniec prosto z Tel Awiwu
W programie towarzyszącym Festiwalu Simcha 2022 genialne warsztaty tańca „Move On Together Israeli Way” prowadzone przez Patrycję Zasławską.
– Podczas warsztatów pokażemy 5 współczesnych izraelskich technik ruchu, m.in. słynną obecnie na całym świecie technikę Gaga, którą przybliżą tancerze z Batsheva Dance Company, pracujący ze słynnym choreografem Ohadem Naharinem. Ciekawa jest też Metoda Ilana Leva, która taniec łączy z techniką masażu. – opowiada pomysłodawczyni warsztatów, Patrycja Zasławska
2, 3 i 4 sierpnia: godz. 21:45 – warsztaty tańca izraelskiego. Prowadzi Dorota Kapusta. Dziedziniec, wstęp wolny.
Spotkania przy książce
2, 3 i 4 sierpnia to dni poświęcone literaturze. Każdego z tych dni o godzinie 17 odbędą się spotkania z autorami książek o tematyce żydowskiej.
- 2.08., Aula Katedry Judaistyki (Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski) – Spotkanie z Mirą Krum-Ledowską, autorką „Królewny z kukurydzy”
- 3.08., Klubokawiarnia Mleczarnia – Spotkanie wokół wybitnego dzieła pt. „Wchodzi koń do baru” (Znak Literanova), głośnej powieści izraelskiego prozaika Dawida Grosmana.
- 4.08.,Klubokawiarnia Mleczarnia – Spotkanie z Rafałem Hetmanem, reporterem, autorem książki „Izbica, Izbica”
Szkoła żydowska – półkolonie dla dzieci
Projekt szkoły żydowskiej odbędzie się od 26 do 31 lipca, skierowane są do dzieci w wieku 8-12 lat. Będzie obejmował zajęcia plastyczne, kulinarne, muzyczne, teatralne. Jest to dobra okazja, aby najmłodsi lepiej poznali kulturę żydowską.