7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Rusza European Peace Ride 2022. Inauguracja w Parku Południowym

WARTO PRZECZYTAĆ

2 września Park Południowy we Wrocławiu będzie miejscem oficjalnej inauguracji projektu pod nazwą European Peace Ride 2022 – międzynarodowego przejazdu kolarskiego nawiązującego do Wyścigu Pokoju. Kolarze i kolarki wystartują ze stolicy Dolnego Śląska, która w swojej historii 20 razy znajdowała się na trasie tej legendarnej imprezy.

Międzynarodowy Wyścig Pokoju. /Fot. Ernesto Uhlmann

Międzynarodowy Wyścig Pokoju, znany również jako Course de la Paix, był za czasów swojej świetności największą amatorską imprezą kolarską w Europie. W szczytowym momencie porównywano go nawet do słynnego Tour de France. Zorganizowany po raz pierwszy w 1952 roku, aż do 2006 łączył społeczeństwa krajów Europy Wschodniej w duchu sportowej rywalizacji i do dziś funkcjonuje w zbiorowej pamięci jako niezwykle pozytywne i barwne wspomnienie.

Wyjątkowa trasa

Chemnitz, dawniej Karl-Marx-Stadt, w swej historii również gościło kilka etapów wyścigu, dlatego w fazie składania wniosku o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury temu miastu powstała idea wydarzenia o nazwie Peace Journey Reloaded. W 2020 r. 39 osób przejechało na rowerach z Chemnitz do Berlina, a złożenie aplikacji miasta zostało zainscenizowane jako wydarzenie gromadzące dużą publiczność pod Bramą Brandenburską. Miesiąc później Chemnitz otrzymało ten prestiżowy tytuł, a European Peace Ride rozwinął się do rozmiarów jednego z flagowych przedsięwzięć w programie ESK Chemnitz 2025. W zeszłym roku trasę z Chemnitz do Pragi i z powrotem (łącznie ponad 400 km) pokonało 90 kolarek i kolarzy. Tegoroczny start z Wrocławia i wspólny przejazd w stronę czeskiej granicy otwiera nowy rozdział w historii tego wydarzenia.

Weźmie w nim udział 120 osób z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy – amatorzy i wybitni kolarze – na trasie przebiegającej w dwóch etapach: Wrocław–Mladá Boleslav (3 września) oraz Mladá Boleslav–Chemnitz (4 września). W inauguracji oraz przejeździe udział też wezmą dawni polscy i niemieccy uczestnicy i tryumfatorzy Wyścigów Pokoju czy Tour de Pologne oraz inni znamienici goście, jak np. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. W Parku Południowym spotkają się przedstawiciele władz współpracujących miast i regionów, a dla wrocławian zaplanowano koncert zespołu Bluszcz i set DJ-ski Filipa Na Bosaka. Impreza przewidziana jest do godziny 20:30.

Zobacz również:  Arcybiskup Marian Gołębiewski złamał zakaz Watykanu

EPR 2022 został zainicjowany i jest organizowany przez CSM/Fit4Bike z Chemnitz, które w 2025 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Nad wydarzeniem patronat objęli: saksońska Minister Stanu ds. Sprawiedliwości i Demokracji, Europy i Równości Katja Meier, burmistrzowie miast Chemnitz – Sven Schulze i Mladá Boleslav – Raduan Nwelati, a po stronie polskiej – Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Konsul Generalny Niemiec Martin Kremer. Realizację przedsięwzięcia wspiera Dolnośląski Związek Kolarski.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI