Ładowanie

Rusza nabór do wrocławskich żłobków. Na maluchy czeka ponad 3500 wolnych miejsc

6 maja, 2024

Fot. UM Wrocławia

We Wrocławiu rozpoczyna się nabór do żłobków, na miejsca, które zwolnią się od 1 września 2024 roku. Jesienią we Wrocławiu będzie ponad 3500 wolnych miejsc w żłobkach. W siedemnastu miejskich placówkach zwolni się 1300 miejsc i ponad 2200 w niepublicznych placówkach z miejskim dofinansowaniem.

We Wrocławiu rodzice mogą starać się przyjęcie dziecka do 17 publicznych żłobków, 111 placówek prywatnych, dofinansowywanych przez miasto oraz 15 dziennych opiekunów – przypomina Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia UMW.

Rekrutacja

We Wrocławiu rekrutacja do żłobków prowadzona jest w sposób ciągły, co oznacza, że wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok i na bieżąco przydzielane są dzieciom miejsca. Wyjątkiem jest okres wiosenno-letni. Wtedy jednocześnie przydzielana jest duża liczba miejsc – które zostaną zwolnione od września, przede wszystkim przez dzieci idące do przedszkoli i zmieniające grupy w żłobkach. Rekrutacja obejmuje żłobki miejskie, prywatne z dofinansowaniem z Urzędu Miasta oraz opiekunów dziennych.

Ważne terminy

Aby sprawnie przeprowadzić nabór do żłobków, system rekrutacyjny musi zostać zaktualizowany, stąd będą trzy krótkie przerwy w jego działaniu.

Pierwsza przerwa 14 maja – 29 maja 2024 r. – Pierwsza przerwa będzie przeznaczona na aktualizację danych – wprowadzanie do systemu informacji o wolnych miejscach i przypisywaniu oczekujących dzieci do poszczególnych grup wiekowych.

29 maja rodzice zobaczą w systemie liczbę miejsc wolnych na 1 września oraz swoją pozycję na liście oczekujących.

Od 29 maja – 5 czerwca 2024 r. system zostanie udostępniony dla rodziców/opiekunów. W tym czasie będzie możliwość składania wniosków oraz dokonywania zmian w złożonych wnioskach przez rodziców/prawnych opiekunów, wybory żłobków.

Druga przerwa 6 czerwca – 20 czerwca 2024 r. – 6 czerwca wstrzymamy możliwość logowania się do systemu po raz drugi. W tym czasie system będzie przydzielał miejsca oczekującym w taki sposób, by jak największa liczba dzieci została zakwalifikowana.

Wyniki kwalifikacji będą znane 20 czerwca 2024 r., do 3 lipca rodzice będą mieli czas na złożenie dokumentów i podpisanie umowy.

Trzecia przerwa 4 lipca – 5 lipca 2024 r. – To ostatnia przerwa w działaniu systemu rekrutacyjnego. Od 5 lipca system wróci do trybu rekrutacji ciągłej.

Inwestycje

Od 2019 roku we Wrocławiu wybudowane zostały dwa nowe żłobki: przy ul. Sygnałowej na Jagodnie, który otrzymał tytuł najbardziej innowacyjnego żłobka w Polsce i przy ul. Sołtysowickiej. Gruntownie przebudowane zostały dwie kolejne placówki: przy ul. Dokerskiej na Kozanowie i przy ul. Krowiej. W sumie inwestycje żłobkowe kosztowały miasto ponad 52 mln złotych.

Nadal zamierzamy zwiększać dostępność do opieki nad dziećmi do lat 3, budując żłobki na rozbudowujących się wrocławskich osiedlach. Takie placówki powstaną na Muchoborze Wielkim dla blisko 200 dzieci czy na Praczach Odrzańskich także dla blisko dwustu maluchów – informuje Joanna Nyczak.

97,6 mln zł- tyle w tym roku wyda Wrocław na opiekę nad dziećmi do lat 3. To kwota przeznaczona między innymi na finansowanie i dofinansowanie ponad 6 tys. miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz miejsc u opiekunów dziennych.