3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Rusza plebiscyt Wrocławianka Roku 2022

WARTO PRZECZYTAĆ

Plebiscyt ma za zadanie wyłonić kobiety, które szczególnie przysłużyły się miastu. Kandydatki można zgłaszać w sześciu kategoriach. Organizatorem konkursu jest Wrocławska Rada Kobiet, działająca przy prezydencie Wrocławia.

Kobiety wybrane w plebiscycie Wrocławianka Roku 2022 muszą prowadzić nietuzinkową i ważną społecznie działalność, dając tym przykład innym paniom. Kandydatki mogą zgłaszać osoby fizyczne lub instytucje do 4 listopada, nominując je w 7 kategoriach:

  • działalność równościowa
  • działalność społeczna i edukacyjna
  • działalność proekologiczna
  • działalność naukowo-badawcza
  • działalność small biznes (mała przedsiębiorczość)
  • kategoria specjalna: teraz młodość – siła młodości

Wrocławianki Roku to przedstawicielki różnych zawodów i aktywności, które mają jednak podobne zdanie o tym, kim są i jaką rolę powinny odgrywać teraz i w przyszłości polskie kobiet. Chcemy pokazywać liderki w działaniu, liderki zmian, liderki obecne, ale również liderki przyszłości – mówi Joanna Nyczak przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, na co dzień dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Zgłoszenia można wysyłać do 4 listopada:

  • elektronicznie – na adres wzd@um.wroc.pl z dopiskiem w tytule „Wrocławianka Roku”,
  • listownie – na adres organizatora Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. G. Zapolskiej 4 z dopiskiem na kopercie „Wrocławianka Roku”
  • osobiście – w kancelarii UMW ul. G. Zapolskiej 4, sala nr 4, w kopercie z dopiskiem „Wrocławianka Roku”.

Laureatki plebiscytu wybierze kapituła, złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet i laureatek z plebiscytu poprzedniego konkursu. Uroczysta gala odbędzie się 28 listopada.

Wrocławianki Roku 2021:

Działalność równościowa – Adrianna Klimaszewska, polonistka, dziennikarka, społeczniczka. Przeciwdziała wykluczeniom. To ona stworzyła Różową Skrzyneczkę, czyli inicjatywę umieszczania w miejscach publicznych środków higieny osobistej. Jest inicjatorką „Przepiśnika polsko-ukraińskiego” i „Kroniki sąsiedzkiej: Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś”. Tworzyła Osiedlowy zin feministyczny o kobietach Psiego Pola i Nadodrza. Organizowała i współprowadziła spacery herstoryczne na Starym Mieście i Nadodrzu. Wspiera i uczestniczy we wszystkich manifestacjach w obronie praw kobiet i marszach na rzecz praw osób LGBT.

Zobacz również:  Worek medali ŚWIT-u na mityngu pływackim

Działalność społeczna i edukacyjna – Małgorzata Makarczuk-Kłos jest psycholożką, psychoterapeutką i współzałożycielką wrocławskiej Fundacji NON LICET. Nominowana za wieloletnią działalność na rzecz ofiar przemocy oraz działania zmierzające do wprowadzenia tematu przemocy wobec kobiet i dzieci do debaty publicznej.

Działalność pro-ekologiczna – Marta Derejczyk i Olga Budzan odkrywają na nowo zjawisko naszego ludowego „naprawiania” jako sposobu myślenia o świecie, aktywnej postawy wobec ekologii. Są twórczyniami i kuratorkami wystawy Naprawiacze przygotowanej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Kapituła nagrody doceniła również fakt, że Marta Derejczyk i Olga Budzan są edukatorkami, prowadzą warsztaty dla dzieci w każdym wieku.

Działalność naukowo-badawcza – Kamila Stokowa-Sołtys jest współautorką patentu i międzynarodowego zgłoszenia patentowego dotyczącego degradacji RNA wirusowego przez bacytracynę. Za odkrycia będące przedmiotem niniejszego patentu uzyskała 1. miejsce w konkursie „Innowacja jest Kobietą” organizowaną przez Fundację Kobiety Nauki. Jest współautorką 27 publikacji o zasięgu międzynarodowym.

Działalność small business (mała przedsiębiorczość) – Kate Hobler jest jedną z najbardziej znanych i docenianych edukatorek branży IT – specjalizuje się w nauczeniu rewolucyjnej metody scruma. Jest pionierką tej metody – jest jedną z pierwszych i czołowych edukatorek scrum i agille coachingu w Polsce. W ciągu ostatnich 12 lat przeszkoliła ponad 14 000 osób, występuje na konferencjach, publikuje na blogu. Wspiera kobiety, buduje ich poczucie wartości. Działa w stowarzyszeniu IT CORNER.

Kategoria specjalna: Teraz młodość – siła młodości – Alicja Tchórz to wybitna młoda sportsmenka, wielokrotna olimpijka, odważna polska pływaczka, specjalizująca się w stylu grzbietowym, mistrzyni Europy na krótkim basenie, wielokrotna rekordzistka Polski. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro, zdobywczyni europejskich medali, Pływaczka Wrocławskiej MKS Juvenia. Ma nie tylko wielkie osiągnięcia sportowe, ale znana jest ze swojej wielkiej odwagi, wrażliwości i postawy moralnej. W tym roku w listopadzie w Kazaniu sięgnęła po złoto – została mistrzynią Europy na 100 m stylem zmiennym. Poprawiła tym samym rekord Polski. Wspólnie z koleżankami zdobyła brąz w sztafecie 4x50m stylem dowolnym.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3