Ładowanie

Rzeźba plenerowa

Rzeźba kobiety czeka już ponad 40 lat. Gdzie ją spotkasz?

23 września, 2023

Rzeźba plenerowa "Oczekiwanie" fot. Joanna Bim

Obok rzeźby „Oczekiwanie” trudno przejść obojętnie. Pusty fotel zachęca przechodniów, aby choć na chwilę zatrzymali się i dotrzymali towarzystwa zniecierpliwionej postaci znajdującej się obok. Czy wiesz, gdzie we Wrocławiu znajduje się ta instalacja?

„Oczekiwanie” to popularna wrocławska rzeźba plenerowa położona w parku Juliusza Słowackiego, naprzeciwko Muzeum Narodowego. Ze względu na swoją lokalizację w centrum miasta jest często podziwiana przez turystów. Przechodnie podczas spaceru chętnie fotografują się w wolnym fotelu, który stanowi fragment instalacji. Drugie siedzisko jest zajęte przez postać młodej kobiety. Jej mowa ciała wskazuje na to, że jest zniecierpliwiona. Na piersi ma skrzyżowane ręce, co może oznaczać złość i stres spowodowany zbyt długim oczekiwaniem. Kobieta siedzi z nogą założoną na nogę, odwrócona tyłem do pustego fotela, tak jakby nie interesowało jej czy ktoś pojawi się obok niej.

Rzeźba plenerowa “Oczekiwanie”, fot. Joanna Bim

Instalacja powstała w 1979 roku na zlecenie Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Odsłonięcie rzeźby nastąpiło w 1980 roku. Praca została wykonana z ceramiki spiekanej w temperaturze 700 stopni Celsjusza w Zakładach Ceramicznych w Żarowie. Twórcami „Oczekiwania” są Anna Malicka-Zamorska (projekt) oraz Ryszard Zamorski (autor rzeźby). Oboje studiowali w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Anna jest absolwentką Pracowni Ceramiki u prof. J. Kotarbińskiej, a Ryszard – Pracowni Rzeźby Architektonicznej u prof. Xawerego Dunikowskiego, prof. Łucji Skomorowskiej i prof. Borysa Michałowskiego.

Tagi