Top Atrakcje 2023 to plebiscyt, który ma wyłonić ulubione atrakcje turystyczne Polaków. Internaucie głosowali już po raz 12., a wśród zwycięzców pierwszych miejsc poszczególnych kategorii znajdziemy aż trzy pozycje z Dolnego Śląska. Mogą zaskoczyć!
Polskie Szlaki pod patronatem regionalnych organizacji turystycznych ogłosiły wyniki plebiscytu Top Atrakcje 2023. Internauci głosowali w ośmiu kategoriach, a aż w trzech wygrały dolnośląskie atrakcje.
Muzea i skanseny: twierdza Srebrna Góra
W kategorii „muzea i skanseny” wygrała dolnośląska twierdza Srebrna Góra. Jej budowa rozpoczęła się w 1765 roku, by umocnić granicę między Prusami a Austrią. Gotowa była ponad 20 lat później. Jest to druga co do wielkości twierdza górska w Europie — uchodziła za niezdobytą, a jakikolwiek atak na nią byłby zupełnie nieopłacalny. Mieściła ponad 2,5 tys. obrońców, którzy mieli do dyspozycji 316 dział i moździerzy. Całkowite rezerwy prochu wynosiły 280 ton. Mimo że mury jak na tamte czasy były praktycznie nie do przebicia, a zapasy pozwalały na obronę twierdzy przez pół roku, miała ona jeden słaby punkt — studnię. 64-metrowa, wyryta w litej skale, a gdyby wróg zdecydował się ją zanieczyścić, żołnierze musieliby poddać się już na drugi dzień.
Góry: Szczeliniec Wielki
Pozycja ta zaskakuje, gdyż wśród miejsc górskich możemy znaleźć wiele popularniejszych od Szczelińca Wielkiego, jednak to właśnie on podbił serca internautów. Dziś zachwyca turystów swoim niesamowitym klimatem, lecz lata był uważany za niemożliwy do zdobycia. Tłoczno zrobiło się tak dopiero w 1790 r., przy okazji budowy fortu Karola na górze Ptak (który ostatecznie nie powstał). Na terenie pojawili się żołnierze, prowadzeni przez 17-letniego Franciszka Pabla z Karłowa — to oni wytyczyli ścieżkę na szczyt.
Udało się odtworzyć, dzięki historycznym materiałom, trasę, jaką okopywali turyści wieki temu. Dojeżdżali oni powozami do Błędnych Skał albo Karłowa. Szczyt zdobywali jeszcze przed świtem, żeby z góry obejrzeć wschód słońca. Bogatsi turyści mogli zamówić lektykę. Na górze czekały liczne atrakcje. Widoki z północnych tarasów oglądano przez kolorowe szkiełka; strzelano też z pistoletów (a podobno nawet z moździerza), by wywołać górskie echo, które odpowiadało „8 do 10 razy”.
Atrakcyjne miejscowości: Świdnica
W kategorii „Atrakcyjne miejscowości” zwyciężyła dolnośląska Świdnica. Miasto to odznacza się wyjątkową architekturą. Kamienice z renesansowymi tynkami, bogato zdobione, z godłami, wywołują zachwyt u turystów. Perełką Świdnicy jest Kościół Pokoju — jedna z największych drewnianych świątyń na świecie. Powstał po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, gdy cesarz Ferdynand III zobowiązany był przez Szwedów do pozwolenia na budowę kościołów ewangelickich. Wiązało się to jednak z wieloma zakazami i nakazami — kościół mógł stanąć jedynie poza murami miasta, nie mogła mieć wież ani dzwonnicy, wykonana miała być z nietrwałych materiałów — takich jak właśnie drewno, a jej powstanie miało zmieścić się w ciągu roku.