Ładowanie

Wojsławicki buk, znany jest jako „serce ogrodu”. Ponad 200-letnie drzewo z Dolnego Śląska otrzymało tytuł Drzewa Roku 2023.

„Serce ogrodu”, czyli buk z Arboretum Wojsławice został drzewem roku

2 lipca, 2023

Wojsławicki buk, znany jest jako „serce ogrodu”. Ponad 200-letnie drzewo z Dolnego Śląska otrzymało tytuł Drzewa Roku 2023. Fot. Arboretum Wojsławice

Wojsławicki buk, znany jako „serce ogrodu”, rośnie w najstarszej części Arboretum, należącego do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponad 200-letnie drzewo z Dolnego Śląska otrzymało tytuł Drzewa Roku 2023.

Wojsławicki buk, znany jest jako „serce ogrodu”.  Ponad 200-letnie drzewo z Dolnego Śląska otrzymało tytuł Drzewa Roku 2023.
Fot. Arboretum Wojsławice

Zwycięzca konkursu z Arboretum w Wojsławicach to buk pospolity (Fagus sylvatica) “Atropunicea”, rosnący w centrum tego zabytkowego parku. Samo drzewo pojawiło się tam prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Ma 14 m wysokości i 4,52 m obwodu pnia.

Wojsławicki buk rośnie samotnie w szerokiej kotlinie, dlatego wytworzył przysadzisty pień o wysokości ok. 2,5 m, nad którym rozwija się prawie kulista korona. Wyjątkowo długie, nisko osadzone konary pokrywa cienka, srebrzysta, jakby stalowa kora. Liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę – wiosną są ciemnopurpurowe, latem jaśnieją – są rudozielone, a jesienią przybierają piękne, żółtopomarańczowe odcienie. Potężny, dobrze widoczny, szeroki system korzeniowy silnie zakotwicza drzewo w glebie — tak opisuje Serce Ogrodu Tomasz Dymny, za-ca dyrektora ds. ogólnych Ogrodu Botanicznego, do którego należy Arboretum w Wojsławicach.

„Serce ogrodu” wygrało konkurs na Drzewo Roku 2023

200-letni buk zakwalifikował się do finału 13. konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, w którym konkurował z najpiękniejszymi okazami z całej Polski. Ostatecznie, decyzją głosujących wygrał ten tytuł. Uzyskał 6643 głosów internautów. W lutym 2024 drzewo zaprezentuje Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku.

Na drugim miejscu uplasowała się Para dębów Miłosz z Warszawy z 2858 głosami internautów. Jako trzecie na podium z wynikiem 2579 głosów zameldowały się Dęby Adam i Ewa (rosną w Olsztynie). Podczas głosowania internauci oddali 27 445 ważnych głosów.

— Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom tegorocznego Drzewa Roku za wspaniałą rywalizację! Cieszymy się, że dzięki konkursowi co roku możemy prezentować nie tylko niezwykłe polskie drzewa, będące częścią naszej kultury i historii, ale także niezwykłych ludzi, którzy codziennie otaczają je opieką, pielęgnują tradycje z nimi związane i stają w ich obronie – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku — Mam nadzieję, że konkursowe historie zostaną z nami na dłużej, inspirując nas do podejmowania odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony drzew i zachowania przyszłych pokoleń. Równocześnie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tegorocznych laureatów konkursu podczas wakacyjnych podróży — dodaje.

Tagi