Ładowanie

Bystrzyca Kłodzka - to tam kręcono film pt. „The Partisan”. W rolę słynnej polskiej agentki Krystyny Skarbek, wciela się Morgane Polanski.

„Skarbek” kręcono na Dolnym Śląsku. W słynną agentkę wcieliła się córka Polańskiego

17 czerwca, 2023

Bystrzyca Kłodzka - to tam kręcono film pt. „The Partisan”. W rolę słynnej polskiej agentki Krystyny Skarbek, wciela się Morgane Polanski. Fot. mat. producenta filmu

Bystrzyca Kłodzka zmieniła się we francuskie miasteczko za czasów wojny. To właśnie tam kręcono nowy film angielskiego reżysera Jamesa Marquanda pt. „The Partisan”. W rolę słynnej polskiej agentki wywiadu Krystyny Skarbek, pracującej dla Brytyjczyków, wciela się Morgane Polanski, córka Romana Polańskiego. Zobacz zdjęcia z planu!

Bystrzyca Kłodzka - to tam kręcono film pt. „The Partisan”. W rolę słynnej polskiej agentki Krystyny Skarbek, wciela się Morgane Polanski.
Fot. mat. producenta filmu

„The Partisan”, a w polskiej wersji „Skarbek”, opowie historię słynnej polskiej agentki, nazywanej Jamesem Bondem w spódnicy, która pracowała dla Brytyjczyków. Życie Krystyny Skarbek stało się inspiracją do stworzenia produkcji, która powstawała m.in. na Dolnym Śląsku, w Bystrzycy Kłodzkiej.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Bystrzyca Kłodzka plenerem dla filmu „Skarbek”

W rolę francuskiego miasteczka Crest z czasów wojny wcieliła się Bystrzyca Kłodzka, która posiada bogatą filmową historię. Powstawały tu sceny m.in. do filmów „Nikt nie woła”, „Nowy Jork, czwarta rano”, „Pierwszy dzień Wolności”, „Stacja” oraz „Pokot”, a także seriali, takich jak „Czterej pancerni i pies” czy „Boża Podszewka II”.

Teraz miasteczko odwiedziła ekipa filmowej z Wielkiej Brytanii, wraz z francuską aktorką Morgane Polanski, która prywatnie jest córką słynnego reżysera — Romana Polańskiego. Na ekranie zobaczymy także Malcolma McDowella, znanego z głównej roli filmu „Mechaniczna Pomarańcza”, a także cenionych polskich aktorów takich jak Piotr Adamczyk czy Agata Kulesza.

Producentem filmu jest Robert Chadaj oraz spółka Sisyphus Sp. z o.o. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polską Fundację Narodową.

Bystrzyca Kłodzka - to tam kręcono film pt. „The Partisan”. W rolę słynnej polskiej agentki Krystyny Skarbek, wciela się Morgane Polanski.
Fot. mat. producenta filmu

Krystyna Skarbek — historia słynnego szpiega

Polka rozpoczęła swoją karierę szpiegowską jako agentka w służbie Jego Królewskiej Mości króla Jerzego VI we wrześniu 1939 roku. Jej misje wywiadowcze miały miejsce m.in. na Węgrzech, Jugosławii oraz w Algierze. Latem 1944 roku działała we Francji, pod pseudonimem Christine Granville. W 1945 roku została zdemobilizowana z podziękowaniami od samego Winstona Churchilla, który miał uważać ją za swojego ulubionego szpiega.

Po wojnie łapała się wielu zajęć — pracowała jako pokojówka w hotelu, telefonistka, sprzedawczyni w londyńskim domu towarowym Harrods oraz stewardesa. Miała mieć romans z Ianem Flemingiem, twórcą powieści o Jamesie Bondzie. Według niepotwierdzonych pogłosek miał być tak oczarowany byłą agentką, że wzorował się na niej, tworząc Vesper Lynd, postać z powieści Casino Royale.

Zginęła 15 czerwca 1952 w londyńskim hotelu „Shelbourne” w Kensington, po tym, jak została zaatakowana nożem przez Dennisa Muldowneya. Pobudką do zbrodni było to, że kobieta wcześniej odrzuciła jego oświadczyny.

ZOBACZ GALERIĘ:

Tagi