Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu cieszy się powrotem dwóch cennych, XIX-wiecznych ksiąg do swoich zbiorów. “Pan Vogt” autorstwa Karola Marksa oraz “Anegdoty na temat najnowszej niemieckiej filozofii i publicystyki”, pod redakcją Arnolda Ruge odnalazły się po latach od kradzieży.
Skradzione z Biblioteki Uniwersyteckiej prawdopodobnie w latach 90. XX wieku, księgi te stanowią część bogatego dziedzictwa kulturalnego tego miejsca. W okresie PRL wiele cennych zbiorów uległo kradzieżom i nielegalnemu wywozowi za granicę.
— XIX-wieczne księgi to kolejne cenne dzieła skradzione ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, które w ostatnim czasie zostały odzyskane dzięki działaniom resortu kultury. W ubiegłym roku do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu powróciły dwa manuskrypty: iluminowany łaciński manuskrypt z połowy XV wieku zawierający dzieła Cycerona oraz XVI-wieczny manuskrypt „Antologia poezji tureckiej”, skradzione w latach 60. lub 70. XX wieku — Elżbieta Rogowska, dyrektor Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w MKiDN.
To Antoine Haacker z Oddziału Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu zidentyfikował te bezcenne dzieła, które dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wróciły do swojej macierzystej instytucji.
Dzięki nowym technologiom poszukiwawczym coraz częściej udaje się odnaleźć zaginione lub skradzione dzieła, które po latach wracają na swoje miejsce.