7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Skradziony XV-wieczny manuskrypt wrócił do Wrocławia. Znaleziono go w Nowym Jorku

WARTO PRZECZYTAĆ

Kilkadziesiąt lat temu, z Biblioteki Uniwersyteckiej skradziono iluminowany XV-wieczny manuskrypt z dziełami Cycerona. Odnalazł się niedawno w antykwariacie w Nowym Jorku. Po latach rękopis wrócił do Wrocławia.

Odnaleziony manuskrypt z dziełami Cycerona. Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Danuta Matloch

Odnaleziony manuskrypt pochodzi z połowy XV wieku i zawiera dzieła Marka Tuliusza Cycerona „De Senectute”, „De Amicitia”, „Paradoxa Stoicorum” („O starości”, „O przyjaźni”, „Paradoksy Stoików”). Od początku XX w. znajdował się we Wrocławiu, najpierw wyeksponowany był w Bibliotece Miejskiej, później w Bibliotece Uniwersyteckiej. Kradzieży dokonano między 1961 a 1977 rokiem. Odnaleziony w Nowym Jorku rękopis po latach wrócił do stolicy Dolnego Śląska.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Manuskrypt odzyskano m.in. dzięki nowojorskiemu antykwariuszowi

W 2021 r. pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu zidentyfikowali utracony rękopis w antykwariacie w Nowym Jorku. Jego właściciel — Jonathan Hill po zapoznaniu się z dokumentacją, zdecydował się zwrócić ręcznie spisane dzieło. Za pomoc został uhonorowany dyplomem podczas uroczystego przekazania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Danuta Matloch

ZOBACZ GALERIĘ:

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI