Ładowanie

Ponad tonę martwych ryb wyłowiono w zeszłym tygodniu z kanału Gliwickiego. Śnięte ryby wyławiano także we wrocławskiej Fosie Miejskiej.

Śnięte ryby w Odrze. Powraca zeszłoroczny problem złotych alg?

20 czerwca, 2023

Ponad tonę martwych ryb wyłowiono w zeszłym tygodniu z kanału Gliwickiego. Śnięte ryby wyławiano także we wrocławskiej Fosie Miejskiej. Fot. UM Wrocławia

Ponad tonę martwych ryb wyłowiono w zeszłym tygodniu z kanału Gliwickiego. Śnięte ryby wyławiano także we wrocławskiej Fosie Miejskiej. Ekolodzy ostrzegają — zeszłoroczny problem złotych alg może powrócić. Prezydent Wrocławia spotkał się z przedstawicielami PZW oraz naukowcami z Uniwersytetów: Wrocławskiego i Przyrodniczego.

Ponad tonę martwych ryb wyłowiono w zeszłym tygodniu z kanału Gliwickiego. Śnięte ryby wyławiano także we wrocławskiej Fosie Miejskiej.
Fot. UM Wrocławia

W sprawie Odry potrzebne są intensywne działania państwowych instytucji i służb. Jako samorząd mamy w tym zakresie ograniczone kompetencje. Niezbędne jest wprowadzenie natychmiastowego i całkowitego zakazu spuszczania zasolonych wód kopalnianych. Teraz, a nie od 2030 roku, jak przewiduje ustawa — podkreśla Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. — Równie istotne jest wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń i filtrów dla firm mających pozwolenia wodnoprawne na wpuszczanie ścieków do Odry — dodaje.

Tak zwane złote algi już występują w rzece. Stąd w kolejnych dniach, przy wysokich temperaturach, dużym nasłonecznieniu i niskich stanach wody ich rozwój może następować bardzo szybko — mówi dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu — Pełna odpowiedzialność za stan rzeki i czystość wody jest po stronie ministerstwa i państwowych instytucji — m.in. Wód Polskich. Mimo wszystko miasto i tak prowadzi swoje działania — dodaje.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Miasto monitoruje stan wody w Odrze

Od 23 maja, na mocy porozumienia z T-Mobile, przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich zwodowana jest specjalna bojka analityczna. Monitoruje stan wody w Odrze. To bezpłatny projekt pilotażowy, który potrwa do 28 lipca. Wyniki, które okazały się referencyjne, zostały przekazane przez miasto do eksperta.

Stan wody w Odrze był w ostatnich tygodniach dobry. Natomiast poniżej dobrego jest poziom zawiesin, tlenu rozpuszczonego i przewodnictwa elektrolitycznego. Niepokojąca jest stała tendencja wzrostu mineralizacji wód, a to sygnał dopływu wód zasolonych — wnioskuje prof. dr hab. Stanisław Staśko z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Natlenianie Fosy Miejskiej

Wrocław monitoruje stan wody w Odrze, ale nie jest jej zarządcą. Do miasta należy Fosa Miejska. W tym roku miały w niej miejsce dwa incydenty. 14 kwietnia wyłowiono z niej 4 śnięte ryby. W próbkach wody nie stwierdzono jednak obecności złotej algi. 13 czerwca wyłowiono 21 śniętych ryb (ok. 200 kg). Ryby zostały przekazane do badań. W przypadku zagrożenia pracownicy ZZM niezwłocznie koordynują akcję odławiania i zabezpieczenia śniętych ryb w fosie. Powiadamiają wtedy służby weterynaryjne oraz firmę utylizującą.

Od 3 tygodni prowadzimy pilotażowy projekt natleniania fosy. W związku z tym zamontowaliśmy dwie, specjalne fontanny oraz dyfuzor. Jesteśmy w fazie testów systemu natleniania. Jeśli urządzenia spełnią swoje zadanie, wówczas rozważymy możliwość dokupienia kolejnych — mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kontrole i raporty

Warto dodać, że raz w tygodniu próbki wody z Fosy Miejskiej są pobierane przez MPWiK i kierowane do badań. Ostatnie, z 12 czerwca, wykazują lekkie przekroczenie poziomu pH wody. W normie jest m.in. poziom tlenu rozpuszczonego czy przewodność.

Kontrole cieków wodnych na terenie Wrocławia realizuje z kolei Straż Miejska. Od początku maja to już ponad 120 tego typu kontroli.

Dodatkowo, dyspozytorzy Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmują zgłoszenia i w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej niezwłocznie powiadamiają administratorów cieków – czyli przede wszystkim Wody Polskie – o podjęcie przez nich działań.

Tagi