Ładowanie

Paweł Borecki wraz ze swoimi podopiecznymi z wrocławskiego zoo.

Specjalny biobank pomoże ocalić pingwiny przylądkowe. Na czym polega projekt?

14 marca, 2024

Paweł Borecki wraz ze swoimi podopiecznymi z wrocławskiego zoo. Fot. UPWr

W trosce o przyszłość zagrożonego gatunku pingwinów przylądkowych Paweł Borecki, badacz ze Szkoły Doktorskiej UPWr oraz opiekun tych zwierząt, podjął się ważnego zadania. Naukowiec ma na celu stworzenie specjalnego biobanku z materiałem genetycznym, by umożliwić w przyszłości odtworzenie populacji tych wyjątkowych zwierząt.

Od początku XX wieku obserwujemy dramatyczny spadek populacji pingwinów przylądkowych o ponad 95 procent. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska były działania ludzkie, takie jak masowe wydobycie guano z miejsc lęgowych czy zbieranie jaj tych ptaków. Dochodzi również do katastrof ekologicznych, które tylko przyspieszają wymieranie tego gatunku. Według naukowców, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, pingwiny przylądkowe mogą zniknąć z ich naturalnego środowiska w ciągu najbliższych 15-20 lat.

Jako że na co dzień pracuję z pingwinami przylądkowymi, zdecydowaliśmy, że projekt powinien dotyczyć właśnie tego gatunku. Jest on bowiem jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem spośród osiemnastu gatunków pingwinów zamieszkujących naszą planetę. Chcemy, aby nasi podopieczni, będąc ambasadorami swoich kuzynów z Afryki, przyczynili się do ratowania dzikiej populacji. Mamy nadzieję, że stworzenie banku nasienia pingwinów pozwoli w przyszłości zachować różnorodność genetyczną – tłumaczy Paweł Borecki, doktorant UPWr, opiekun pingwinów z zoo.

Wrocławskie pingwiny pomogą w ratowaniu dzikich krewnych

Są sposoby, by zapobiec katastrofie. Najnowsze badania Pawła Boreckiego koncentrują się na opracowaniu metody kriokonserwacji nasienia tych ptaków. Ten innowacyjny projekt pozwoliłby na stworzenie specjalnego biobanku z materiałem genetycznym, który mógłby być kluczowy w odtwarzaniu populacji pingwinów przylądkowych w przyszłości. Dzięki temu istniałaby szansa na uratowanie gatunku w krytycznym momencie.

Kluczową rolę w projekcie odgrywają pingwiny mieszkające we wrocławskim zoo. Metoda pozyskiwania nasienia od tych ptaków, znana jako masaż grzebietowo-brzuszny, jest już powszechnie stosowana w przypadku ptaków. Cała procedura trwa kilka minut i jest wykonywana z najwyższą starannością, aby zminimalizować stres dla zwierząt.

Bank nasienia, który powstanie dzięki tym badaniom, może okazać się niezbędny do ewentualnego odtwarzania gatunku w środowisku naturalnym.

Tagi