10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Stopy procentowe znowu w górę. Decyzja okazała się ostrożniejsza, niż się spodziewano

WARTO PRZECZYTAĆ

W czwartek, 7 lipca, Rada Polityki Pieniężnej podjęła kolejną decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Główna referencyjna stopa została podniesiona o 50 punktów bazowych: z 6,00 do 6,50 procent.

Stopy procentowe najwyższe od 2008 roku. Fot. pixabay

We wrześniu 2021 stopy procentowe wynosiły zaledwie 0.1%. Od tamtej pory nieustannie wzrastają. Po ostatniej, czerwcowej podwyżce wynosiły już 6.00%. Był to najwyższy poziom od roku 2008. Rosnące raty kredytów mieszkaniowych stanowią coraz większe wyzwanie dla spłacających.

Stopy procentowe podniesione do 6,50 proc.

Eksperci nie mieli wątpliwości co do kolejnego wzrostu stóp procentowych. Spodziewali się podwyżki o 75 punktów bazowych. Zakładano, że członkowie RPP uwzględnią najnowszy odczyt inflacji oraz to, że kolejna rada odbędzie się dopiero za 2 miesiące.

Ostatni raz 6,75 odnotowaliśmy w listopadzie 2002 r. Potem zawsze niżej, co pokazuje, jak mocno te stopy są już podniesione – informował główny analityk Expander Advisors, Jarosław Sadowski.

Ustalono, że stopy procentowe zostaną podniesione o 50 pb, co jest decyzją ostrożniejszą od tej, której spodziewał się rynek.

Kiedy zakończą się podwyżki?

Zdaniem ekspertów zbliżamy się do końca procesu podwyżek stóp procentowych w Polsce. Ekonomiści zakładają, że mimo rosnącej inflacji, RPP zdecyduje się jeszcze na jedną lub dwie podwyżki. Według przewidywań stopy procentowe mogą zatrzymać się na 7-8%. Większe podwyżki wpłynęłyby bardzo negatywnie na rynek pracy oraz gospodarkę, hamując ją. Kolejnej podwyżki można spodziewać się po wakacjach.

Wakacje kredytowe

Propozycja „wakacji kredytowych” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców. Kto może skorzystać z przerwy w spłacaniu kredytu? Jak mówił wiceminister finansów Piotr Patkowski, z „wakacji kredytowych” będą mogli skorzystać ci, którzy spłacają kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to osób spłacających kredyt za mieszkanie, w którym faktycznie mieszkają, a nie wynajmują. Na takich samych zasadach z tej opcji mogą skorzystać osoby, które kredyt wzięły na potrzeby przebudowy zamieszkanego przez nie domu.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI