Ładowanie

Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu powiększy się o osiedla: Tarnogaj i Huby. Płatne miejsca postojowe pojawią się także na ulicach Zaporowskiej i Szczęśliwej.

Strefa płatnego parkowania obejmie dwa kolejne osiedla

21 sierpnia, 2023

Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu powiększy się o osiedla: Tarnogaj i Huby. Płatne miejsca postojowe pojawią się także na ulicach Zaporowskiej i Szczęśliwej. Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu powiększy się o osiedla: Tarnogaj i Huby. Płatne miejsca postojowe pojawią się także na ulicach Zaporowskiej i Szczęśliwej.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu już wkrótce ogłosi przetarg na realizację zadań związanych z powiększeniem strefy płatnego parkowania we Wrocławiu. Do końca tego roku na Tarnogaju i Hubach powstanie tysiąc nowych płatnych miejsc postojowych oraz przybędzie 80 parkomatów.

Mamy już zarezerwowane środki na te zadania i kończymy przygotowywać niezbędną dokumentację. Za kilka tygodni ogłosimy przetarg na montaż oznakowania, a następnie ustawimy parkomaty. Całe zadanie chcemy zrealizować do końca tego roku, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców i zgodnie z decyzją Rad Osiedla uporządkowana zostanie kwestia parkowania na tych osiedlach – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

W drugiej połowie września strefa płatnego parkowania obejmie też ulice Zaporowską i Szczęśliwą na osiedlu Powstańców Śląskich.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Uporządkowanie przestrzeni na osiedlach

Montaż parkomatów umożliwia większą rotację na osiedlu, co wpływa na zmniejszenie się ilości samochodów na danym obszarze.

– Chodniki, co do zasady, służyć mają wygodnemu poruszaniu się pieszych. Ich konstrukcje, zwłaszcza te stare w śródmieściu, nie są dostosowane do długotrwałego obciążenia ciężarem kilkuset kilogramów, przez co parkowanie aut na nich powoduje ich szybką dewastację. Jeszcze szybciej niszczone są przyuliczne pasy zieleni, które są nam niezwykle w mieście potrzebne. Dodatkowy budżet z opłat parkingowych może pozwolić na remonty osiedlowych uliczek i chodników. Co więcej, po uregulowaniu parkowania zdecydowanie łatwiej jest też wygospodarować dodatkowe miejsca na nasadzenia drzew, montaż stojaków rowerowych, czy ławek – mówi Monika Kozłowska-Święconek dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.

Warto również zaznaczyć, że strefa płatnego parkowania powiększa się wyłącznie na wniosek rad osiedli.

– Wąskie, zabytkowe uliczki Osiedla Henrykowskiego nie są w stanie przyjąć takiej liczby samochodów. W naszej ocenie to rozwiązanie pomoże nam uporządkować przestrzeń i odzyskać nasze osiedle, dziś zdominowane przez auta, dla ludzi  — argumentuje Krzysztof Mazurkiewicz, przewodniczący zarządu osiedla Tarnogaj.

Opłaty w strefie płatnego parkowania

Zameldowani mieszkańcy, których nieruchomości znajdują się w pobliżu strefy, mogą wykupić preferencyjne abonamenty w cenie 10 zł za miesiąc, 50 zł za pół roku lub 100 zł za rok.

Dostępne są również abonamenty komercyjne w cenie od 200 zł za miesiąc. ZDiUM przypomina także, że w mieście działają parkingi typu Parkuj i Jedź. Jest to rozwiązanie korzystne w szczególności dla przejezdnych.  We Wrocławiu znajduje się 2 566 takich miejsc postojowych m.in. przy węzłach przesiadkowych, pętlach tramwajowych i przystankach kolejowych.

8500 płatnych miejsc postojowych  

Do końca tego roku liczba miejsc w strefie płatnego parkowania wzrośnie do około 8500. Będzie ona obejmować osiedla Przedmieście Świdnickie, Przedmieście Oławskie, Szczepin oraz Huby i Tarnogaj.

Urzędnicy podkreślają, że wrocławska strefa nadal jest mniejsza od tych, które funkcjonują w innych dużych miastach m.in. na terenie Poznania, Szczecina i Krakowa.

Tagi