Jeśli jeszcze tego nie robisz, to spróbuj… Pij kranówkę! Z okazji Światowego Dnia Wody wrocławskie MPWiK zachęca do zmiany nawyków i proponuje ekologiczną wymianę na placu Solnym. Za siedem zużytych plastikowych butelek po napojach – otrzymasz jedną, ale za to wielokrotnego użytku.
Niemal połowa wrocławian pije kranówkę
Jak pokazują najnowsze badania już 45% wrocławian pije kranówkę zamiast wody butelkowanej. Tak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez niezależną agencję badania rynku. MPWiK konsekwentnie namawia mieszkańców do ekologicznych postaw i prowadzi kampanie społeczną pod hasłem #PijKranówkę.
– Wrocław realizuje zieloną politykę miasta. Przekształcamy naszą wspólną przestrzeń w bardziej ekologiczną i przyjazną mieszkankom i mieszkańcom. Powstają nowe tereny rekreacyjne, inwestujemy w niskoemisyjny transport i dbamy o powietrze, którym oddychamy. Cieszę się, że na ekologię stawiają także wrocławskie wodociągi, które każdego dnia zachęcają do picia kranówki – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Ekologiczna wymiana
Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Wody, wrocławskie wodociągi zachęcają do rezygnacji z plastiku. 22 marca na placu Solnym można będzie otrzymać jedną ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku, wykonaną z tritanu. To bezpieczne dla człowieka tworzywo sztuczne, które jest alternatywą dla plastiku. Tritan charakteryzuje się dużą wytrzymałością, jest lekki i nie uwalnia do pożywienia żadnych szkodliwych substancji.
– Do kranówki przekonało się już 45% mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Takie akcje jak dzisiejsza pozwalają nam docierać do kolejnych. Spotykać się, rozmawiać i rozwiewać wątpliwości. Bo przecież wybór kranówki to same korzyści: duża oszczędność, troska o środowisko naturalne, ale także o nasze zdrowie. Ta ekologiczna butelka, którą otrzymają od nas mieszkańcy i mieszkanki, to symboliczny pierwszy krok w stronę rezygnacji z plastikowych butelek PET, które rozkładają się nawet 450 lat – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Jak dostać taką butelkę? Wystarczy 22 marca w godz. 14.00-17.00 przynieść siedem plastikowych, zużytych butelek po napojach. MPWiK ma do rozdania 1000 ekologicznych butelek. Aby z akcji mogło skorzystać jak najwięcej mieszkańców, jedna osoba może otrzymać tylko jedną tritanową butelkę, nawet jeśli przyniesie więcej niż siedem zużytych.
Na placu Solnym stanie beczkowóz oraz bar wodny, z którego serwowana będzie kranówka z owocowymi dodatkami. W trakcie oczekiwania na wymianę można się będzie zapoznać z wystawą „Woda dla pokoju”, bo pod takim hasłem upłynie w tym roku Światowy Dzień Wody. A problem plastiku, który zatruwa nie tylko środowisko, ale także ludzi, zobrazują manekiny wykonane z plastikowych odpadów, a także instalacje z butelek PET wskazujące, ile każdy z nas rocznie „wytwarza” takich śmieci.
Tramwaj zwany #PijKranówkę
W Światowym Dniu Wody do kranówki będzie zachęcał znany lektor – Piotr Borowiec, którego głos usłyszymy w pojazdach MPK. O tym, by codziennie sięgać po kranówkę będą przypominały dwa tramwaje oklejone hasłem #PijKranówkę, które 22 marca wyjadą na wrocławskie torowiska i zostaną z nami na dłużej.
Festiwal „Szlakiem wody”
To nie koniec świętowania. Również 22 marca Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis z kolektywem reporterskim Outriders organizują festiwal „Szlakiem wody” poświęcony roli wody w życiu człowieka.
Organizatorzy festiwalu „Szlakiem wody” chcą przyjrzeć się wodzie z różnych perspektyw: z górskich szczytów Himalajów i pustynnej Azji Centralnej, z brzegów Odry i wąwozów albańskiej Vjosy, z islandzkich szlaków i meksykańskich lasów. O swoich wodnych doświadczeniach opowiedzą m.in. Szymon Opryszek, Jagoda Grondecka, Maciej Budzich, Monika Krauze, Piotr Bednarek.
– Zaprosiliśmy ludzi, którzy są naocznymi świadkami i świadkiniami zmian w środowisku, o których większość z nas tylko czytała w gazetach. Oni na własne oczy widzą, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie ludzi we wszystkich częściach świata. Chcemy z nimi porozmawiać i zapytać, czy wspólnie możemy coś zrobić, żeby powstrzymać tę katastrofę – mówi Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis.
Udział w festiwalu jest biletowany. W cenie biletu wliczone jest zwiedzanie Hydropolis z przewodnikiem. Pełny program wydarzenia dostępny jest tutaj: https://www.facebook.com/events/763364252116450