10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Świdnica: Pierwsza Edycja Festiwalu Miejskiego Szkicowania rozpoczęta!

WARTO PRZECZYTAĆ

W Świdnicy ponad 150 rysowników bierze udział w I Festiwalu Miejskiego Szkicowania. Prace tworzone są na „żywo” i opowiadają o miejscach, architekturze czy ludziach związanych z miastem. Festiwal rozpoczął się 11 sierpnia i potrwa do niedzieli, 14 sierpnia. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale też Europy.

Rysownicy będą szkicować ludzi, miejsca i architekturę dotyczącą Świdnicy. Fot. Freepik.com

Ponad 150 uczestników z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii czy Niemiec bierze udział w Festiwalu Miejskiego Szkicowania w Świdnicy. Każdy zainteresowany miejskim rysowaniem może dołączyć do artystów w dowolnym momencie. Współorganizatorem wydarzenia jest międzynarodowa grupa Urban Skechers. Zapewniają, że mają mnóstwo materiałów plastycznych, gdyby ktoś chciał spróbować rysowania „na żywo”.

Sztuka rysowana na żywo

Organizatorzy już wcześniej organizowali projekty tego typu, ale pierwszy raz rysowanie „na żywo” w otwartej formie odbędzie się na skalę międzynarodową w formie festiwalu.

 Rysunki powstają zarówno w mieście, na wsi, na wakacjach. Tak naprawdę wszędzie, gdzie się znajdziemy. Najważniejsze, by były tworzone na żywo i by osoba robiąca szkic starała się uwzględnić kontekst, opowiedzieć jakąś historię. Nie chodzi o wyizolowany obiekt – np. martwą naturę na stole, ale o rysunek, który opowiada o jakiejś sytuacji, przestrzeni, jej specyfice – wyjaśnia Justyna Wojnarowska z polskiego Urban Sketchers, który współorganizuje świdnicki Festiwal Miejskiego Szkicowania.

Zaproszeni artyści

Na festiwalu pojawi się Marek Badzyński, polski skecher, który poprowadzi wspólne rysowanie w Kościele Pokoju Oprócz niego Świdnicę odwiedzi Jan Vítka –  artysta tworzący na ulicach, w pojazdach i kawiarenkach Pragi oraz Krzysztof Ludwin – krakowski malarz, akwarelista, architekt oraz wykładowca akademicki.

Rysunki o Świdnicy

Wiele z rysunków ukazujących Świdnicę znajdzie się na wystawie otwartej w Galerii Świdnickiej.

 To wystawa prac urban skecherów z całej Polski. To wydruki – oryginały są w szkicownikach rysowników i ciężko by było wyeksponować je na wystawie. Prace pokazują różnorodność tego ruchu, ludzi, którzy siedząc nawet przed tym samym obiektem, w tym samym miejscu potrafią namalować zupełnie coś innego – tłumaczy Justyna Wojnarowska.

Ze szczegółowym programem festiwalu – trwającego od 11 do 14 sierpnia zapoznać się tutaj:  www.uskpoland.pl.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI