3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Świdnica: Świdnica wysoko w rankingu „Najbogatsze samorządy”

WARTO PRZECZYTAĆ

Od kilkunastu lat pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” publikuje ranking „Najbogatsze Samorządy”, w którym Świdnica z roku na rok umacnia swoją pozycję.

Świdnica wysoko w rankingu “Najbogatsze samorządy”. /Fot. facebook.com/SWIDNICArynekztradycjami

Polski Ład a budżet dla samorządów

– Miejsce w rankingu z roku na rok jest coraz wyższe i cieszy mnie to bardzo, jednak obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce nie nastraja optymizmem na przyszłość. Mechanizmy finansowe zawarte w programie Polski Ład mogą zrujnować finanse zarówno Świdnicy, jak i innych samorządów, przede wszystkim z powodu zmian w PIT, które dramatycznie obniżą wpływy budżetowe. Pieniędzy w budżecie nie jest nigdy wystarczająco dużo, inwestycji do zrealizowania nie brakuje, a państwo wciąż zleca samorządom zadania bez zapewnienia odpowiedniego finansowania – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. 

Raport przygotowali Paweł Swaniewicz oraz Julita Łukomska – specjaliści w zakresie finansów jednostek samorządu terytorialnego. Paweł Swianiewicz jest profesorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, natomiast Julita Łukomska to adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kryteria raportu

Pod uwagę brane były m.in. dochody własne takie jak wpływy z podatków, opłat ze sprzedaży lub dzierżaw majątku, czy udziały we wpływach z podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Nie brano pod uwagę wpływów z dotacji celowych. Korzystanie z funduszy unijnych ma chwilowy, ale ogromny wpływ na wzrost dochodów samorządu, co w efekcie może przełożyć się na incydentalny awans, który nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.

Mimo rządowej narracji o świetnych wynikach samorządowych budżetów przyszłość rysuje się mgliście. Weszły w życie kolejne negatywne dla finansów JST zmiany w systemie podatkowym, inflacja się rozpędza, rośnie niepewność absorbcji środków unijnych, niewykluczone jest pojawienie się kolejnych niekorzystnych dla gospodarki czynników zewnętrznych. Prezentujemy ranking zamożności samorządów 2019–2021 – wciąż jeszcze ze stabilnymi wynikami. Ale jak będzie za rok i w kolejnych latach? – czytamy w raporcie autorów rankingu.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3