Ładowanie

Ratusz we Wrocławiu.

Święto Wrocławia już w sobotę. Sprawdź szczegóły!

23 czerwca, 2023

Ratusz we Wrocławiu. fot. Joanna Bim

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia z nagrodami dla zasłużonych mieszkańców, Wrocławski Maraton Czytelniczy, spektakle, koncerty i wiele więcej atrakcji. Już w sobotę, 24 czerwca, obchodzić będziemy Święto Wrocławia.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, Wrocławski Maraton Czytelniczy i wiele więcej atrakcji. 24 czerwca obchodzimy Święto Wrocławia.
Fot. mat. organizatora

Co roku, 24 czerwca, obchodzimy Święto Wrocławia. Sięgająca 1992 roku tradycja będzie kultywowana i w tym roku, już w najbliższą sobotę. Z tej okazji w stolicy Dolnego Śląska odbywa się wiele różnorodnych wydarzeń przygotowanych przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy rady osiedli.

Zasłużone dla Wrocławia osoby otrzymają nagrody

Najważniejszym wydarzeniem obchodów Święta Wrocławia jest uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Odbędzie się o godz. 12:00 w Starym Ratuszu, w jej trakcie wręczone zostaną: tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Są to najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla miasta. W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia przyznano Markowi Krajewskiemu.

Chcemy nagrodzić kolejną osobę mocno związaną z kulturą, która poprzez literaturę rozsławia Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta. Pan Marek Krajewski niejednokrotnie przez lata udowodnił, że potrafi to wspaniale robić, a w swoich książkach zawarł bogatą i ciekawą, a często nieznaną dotąd czytelnikom, historię naszego miasta – uzasadnia wybór kandydata prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Wrocławski Maraton Czytelniczy

Z okazji nagrodzenia Marka Krajewskiego, wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy przeczytają w Muzeum Pana Tadeusza powieść jego autorstwa, pt. „Śmierć w Breslau”. Wydarzenie odbędzie się w ramach już siódmej akcji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego. Akcja potrwa około 9 godzin i będzie transmitowana na profilach „Wrocławski Maraton Czytelniczy” i Wrocław [Wroclove] oraz na portalu wroclaw.pl.

Dzielimy się swoją miłością do książki i zachęcamy do czytania. Dodatkowym pretekstem do najbliższej naszej akcji jest przyznanie autorowi powieści o Eberhardzie Mocku tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia — tłumaczy Jarosław Perduta, twórca Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego.

W poprzednich latach w ramach akcji przeczytano: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Internat” Serhija Żadana, „Weź z nią zatańcz” Filipa Zawady, „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa, “Sanatorium Pod Klepsydrą” Brunona Schulza oraz “Podróż ludzi księgi” Olgi Tokarczuk.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, Wrocławski Maraton Czytelniczy i wiele więcej atrakcji. 24 czerwca obchodzimy Święto Wrocławia.
Bookowisko, jedno z wydarzeń obchodów Święta Wrocławia. Fot. mat. organizatora

Święto Wrocławia oferuje masę atrakcji

Obchody Święta Wrocławia nie kończą się na uroczystej sesji oraz spotkaniu czytelniczym. Instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz rady osiedli zorganizowały dużo więcej atrakcji, wśród których każdy mieszkaniec lub turysta może wybierać do woli.

To już kolejny rok, kiedy razem z wrocławiankami i wrocławianami wspólnie mogę obchodzić Święto Wrocławia. Kocham to miasto, a to jest najlepsza okazja, by podziękować wszystkim za to, jak ono wygląda i jak się rozwija — wyznaje prezydent Jacek Sutryk.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, Wrocławski Maraton Czytelniczy i wiele więcej atrakcji. 24 czerwca obchodzimy Święto Wrocławia.
Festiwal Ludzie Ognia. Fot. mat. organizatora

Dzień przed głównymi obchodami będzie można zobaczyć spektakl z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i przyłączenia Ziem Zachodnich do Polski pt. „75, czyli powojenna historia Wrocławia”. Bezpłatne wydarzenie odbędzie się 23 czerwca w godzinach 21:00-23:00.

Wśród najciekawszych punktów programy znaleźć można wrocławską premierę adaptacji powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon” w reż. R. Talarczyka, koncert poświęcony pamięci Jana Kaczmarka pt. „Kurna Chata pełna piosenek Jana Kaczmarka” oraz już rokrocznie organizowany wokół Święta Wrocławia „9. Festiwal Old Jazz Days”.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Święto Wrocławia 2023. Szeroka oferta wydarzeń kulturalnych [HARMONOGRAM]

Tagi