12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Sytuacja Odry znana była od początku sierpnia. „Tej sprawy nie da się przemilczeć”

WARTO PRZECZYTAĆ

Marek Łapiński, szef radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Dolnośląskim, na Twitterze powiadomił o ważnym odkryciu w sprawie zatrucia Odry. Dotarł do dokumentów, potwierdzających, że władze województwa znały sytuację rzeki już 5 sierpnia. Działania w tej sprawie podjęte zostały dużo później.

martwe ryby, Odra
Fot. NewsLubuski/ East News

Na Twitterze podzielił się kopią dokumentów. Poświadczają one, że już 4 sierpnia Wody Polskie wystąpiły do Zarządu Województwa o wydanie zakazu połowu ryb na Odrze. Prośba motywowana była masowym śnięciem ryb. Wyniki badań wykazywały mezytylen, środek chemiczny wykorzystywany jako rozpuszczalnik. Dnia 8 sierpnia został on też wykryty we wrocławskiej fosie.

Kontrola, którą przeprowadziłem w Urzędzie Marszałkowskim, potwierdziła, że już 5 sierpnia władze województwa dysponowały wynikami badań i informacją o mezytylenie w Odrze. Działania były podejmowane dopiero po 11 sierpnia, chociaż powinny zostać podjęte wcześniej. – informuje Marek Łapiński

„Trzeba było poprawić wniosek”

Dolnośląski Urząd Marszałkowski tłumaczy zwłokę oczekiwaniem na uzupełnienie wniosku. Nie było jednak potrzeby poprawiania wniosku Wód Polskich o zakaz połowu ryb na Odrze, wydanego 4 sierpnia. Zarząd Województwa, zgodnie z ustawą o rybołówstwie śródlądowym, może ten zakaz wprowadzić sam, gdziekolwiek jest to potrzebne.

Zakaz połowu ryb został wydany dopiero 11 sierpnia po otrzymaniu kolejnego, rozszerzonego wniosku Wód Polskich i Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Myślę, że zarząd chce teraz przemilczeć to, co się wydarzyło. Zrobić tzw. skok do przodu, mówić o tym, co będzie w przyszłości. Uważam, że tej sprawy nie da się przemilczeć i wszelkie okoliczności muszą zostać wyjaśnione. – podsumowuje Marek Łapiński

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI