Gratka dla miłośników XVIII wieku oraz dla wszystkich fanów nieoczywistych wystaw. Szaleństwo rokoka w Pawilonie Czterech Kopuł przeniesie odwiedzających do czasów końca baroku. Przekonaj się sam i zobacz ponad 500 wyjątkowych eksponatów.
Szaleństwo rokoka – Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.) to wystawa zorganizowana na na 75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Odwiedzający będą mogli obejrzeć ją w Pawilonie Czterech Kopuł od 14 lipca.
Szaleństwo rokoka tak jak wieki temu zachwyca i dziś
Europa oszalała na punkcie rokoka w XVIII wieku, a zachwyt ten nie osłabł do dziś — także w obecnych czasach artyści chętnie nawiązują do tego stylu. Na wystawie obejrzeć będzie można m.in. imponującą instalację ze słomy autorstwa Olafa Brzeskiego. Jest to prezentacja dzieł zarówno z czasów pierwszej fascynacji rokokiem, jak i późniejszych inspiracji — łączy je stylistyka i bogactwo ornamentów. Razem tworzą kompendium wiedzy na temat rokoka.
– W Pawilonie Czterech Kopuł obejrzymy nie tylko dzieła najwybitniejszych twórców rokoka, ale również przejawy mody na rokoko, a więc hołdy artystyczne. Fascynacja rokokiem nie wybrzmiała z końcem XVIII wieku, trwała przez cały wiek XIX, w szczególności w schyłkowym okresie, gdzie przybrała postać neorokoka, a trwa nawet dziś, w XXI wieku i jest inspirująca, czego dowodem jest choćby instalacja Olafa Brzeskiego, studium momentu, ulotności, siły przyrody, która tak urzekła artystów rokokowych – tłumaczy Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego, pomysłodawca i koordynator „Szaleństwa rokoka!” – Ornamenty nas niejednokrotnie zaskakują i onieśmielają, ale trzeba też pamiętać, że XVIII wiek to czas, gdy pada kluczowe dla ludzkości hasło: „Ośmielcie się być mądrzy”, czas, w którym zaczyna się epoka oświecenia. Ciekawe jest to rozdwojenie – od skrajnej fantazji po racjonalizm, poczucie odpowiedzialności. W tym spektrum porusza się człowiek II połowy XVIII wieku – dodaje.
Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.) to ponad 500 zróżnicowanych dzieł, definiujących ten nurt. Malowidła, rzeźby, grafikę, sztukę złotniczą, meble oraz modę rokoka obejrzeć można od 14 lipca do 14 stycznia 2024 roku.