-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Szanuj wodę – w ten sposób dbasz o zdrowie planety

WARTO PRZECZYTAĆ

Oszczędzanie wody jest korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale też i dla środowiska. Co możemy zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie?

Zamiast kąpieli lepiej wziąć prysznic. Zużywa się wtedy znacznie mniej wody.

Czy wiesz, że ze wszystkich zasobów wodnych na świecie woda słodka, którą możesz pić, stanowi jedynie 3%? Co więcej, korzystamy tylko z 1%, pozostałe 2% znajduje się w lodowcach lub głęboko pod ziemią. To pokazuje, jak duże znaczenie powinna mieć dla nas mądre i ekonomiczne gospodarowanie wodą. Każdy z nas, każdego dnia dokłada od siebie małą cegiełkę w budowaniu zdrowej Planety! Można też powiedzieć, że nasze codzienne nawyki związane z wykorzystywaniem wody oraz decyzjami zakupowymi to dosłownie – „kropla drążąca skałę” – jej ostateczny kształt zależeć będzie od sumy naszych małych działań! Kupujmy mądrze i nie wyrzucajmy jedzenia, gdyż każdy produkty, który powstaje na świecie, pośrednio czerpie z zasobów wodnych, przyczyniając się do zwiększenia śladu wodnego.

Sposoby na oszczędzanie wody

Co można robić na co dzień, by być bardziej eko dbając o wodę? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które pomogą ci zużywać mniej wody.  

  • Weź prysznic zamiast kąpieli – zaoszczędzisz nawet kilka złotych przy każdej kąpieli pod prysznicem. Średniej wielkości wanna ma pojemność około 200 litrów. W trakcie prysznica zużywa się jedynie ¼ wody potrzebnej do kąpieli, czyli około 50 litrów.
  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub w przypadku mężczyzn – golenia – po co wylewać czystą wodę do kanalizacji, tym samym wyrzucać pieniądze. Podczas trzyminutowego mycia zębów z odkręconym kranem zużywasz około 15 litrów wody. Przy czteroosobowej rodzinie, która zgodnie z zaleceniami stomatologa myje zęby trzy razy dziennie, ta liczba wzrasta do 180 litrów na dobę!
  • Uszczelnij i zmodyfikuj krany – notorycznie cieknący kran to koszt nawet kilku złotych miesięcznie.
  • Perlator również pomoże w oszczędnościach. To niewielkie, sprytne urządzenia montuje się na końcówkę kranu lub prysznica. Zwiększają one optycznie strumień wody przez jej napowietrzenie. Koszt instalacji perlatora jest symboliczny, pozwala natomiast na ogromne oszczędności. Dzięki nim można zaoszczędzić aż do 60% wody!
  • Jeżeli możesz używaj zmywarki – urządzenie zużywa dużo mniej wody niż potrzebujemy jej do mycia ręcznego. Badania porównujące oba sposoby zmywania wykazały, że zmywarki wykorzystują połowę energii i tylko 1⁄6 wody zużywanej w czasie ręcznego zmywania. Oszczędna zmywarka potrzebuje jedynie 9 litrów do całego procesu mycia. Pamiętaj także, by ładować zmywarkę do pełna przed każdym myciem. Jeśli nie masz zmywarki, myj naczynia w komorach, a nie pod bieżącą wodą.
  • Włączaj pralkę, kiedy uzbierasz pełny bęben brudnej odzieży. W ten sposób oszczędzisz nie tylko wodę, ale również energię elektryczną.
  • Zbieraj deszczówkę – wodą która spada z nieba za darmo podlej kwiaty w domu i w ogrodzie, umyje chodnik, spłucze toaletę. Na świecie przez stulecia zbierano wodę deszczową. Wykorzystywanie deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie bieżącej wody nawet do 50%! Aby zbierać deszczówkę wystarczy umieścić beczkę na wodę pod rynną.
  • Podlewaj rośliny wczesnym rankiem lub wieczorem –  ogród jest nie tylko oazą, w której możesz się zrelaksować wśród zieleni. Jest także miejscem, gdzie zużywasz ogromne ilości wody. Oczywiście możesz zużywać jej mniej, np. podlewając mądrze swoje rośliny. Wczesnym rankiem lub wieczorem zrób w ziemi zagłębienia wokół roślin, tak aby gromadziła się w nich woda. Dzięki tym zabiegom większość wody trafi do korzeni roślin, a ponieważ o świcie i zmierzchu jest chłodniej – woda nie wyparuje tak szybko.
Zobacz również:  Śląsk wyrywa zwycięstwo w Szczecinie

Nasze codzienne drobne działania mają duży wpływ na kondycję naszej Planety. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu się do porad możesz także zachować pieniądze w swoim portfelu, co w dobie kryzysu ekonomicznego jest niezwykle ważne.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI