Ładowanie

Zasoby wody do picia maleją każdego dnia. MPWiK we Wrocławiu zachęca do rozsądnego używania wody. To wcale nie jest takie trudne!

#Szanujwodę – apeluje wrocławskie MPWiK

12 sierpnia, 2023

Zasoby wody do picia maleją każdego dnia. MPWiK we Wrocławiu zachęca do rozsądnego używania wody. To wcale nie jest takie trudne! MPWiK we Wrocławiu zachęca do rozsądnego używania wody. Fot. Pexels

Jedynie 3% całej wody na ziemi to woda słodka, która nadaje się do picia. A z tego tylko 1% jest dla nas łatwo dostępny. Reszta słodkiej wody znajduje się w lodowcach lub głęboko pod ziemią. Zmiany klimatyczne powodują, że zasoby wody do picia maleją każdego dnia. MPWiK we Wrocławiu zachęca do rozsądnego używania wody i podkreśla, że wcale nie jest to takie trudne.

Proste triki – duże oszczędności

Polacy zużywają średnio około 100 litrów wody na osobę dziennie, wrocławianie – podobnie. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele cennych litrów wody marnujemy – np.: robimy pranie, nie zapełniając całej pralki, spłukujemy toaletę zbyt dużą ilością wody albo myjemy naczynia pod dużym strumieniem.

– Mycie owoców lub warzyw w misce, a nie pod bieżącą wodą czy też zakręcanie kranów w trakcie szczotkowania zębów – już to pomaga nam w oszczędzaniu wody. Podobnych zasad, które są łatwe do zastosowania w naszym życiu, jest znacznie więcej. Wybierając szybki prysznic, zużyjemy około 60 litrów wody, bo kąpiel w wannie to już nawet 3 razy więcej wody – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK Wrocław.

Woda pokrywa około 70% powierzchni globu i pewnie dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody.

#SzanujWodę

Zmiana nawyków i stosowanie się do prostych wskazówek pozwoli nam każdego dnia oszczędzić wiele litrów wody. To również ulga dla domowego budżetu.

Starajmy się wykorzystywać wodę ponownie – na przykład zbierajmy deszczówkę i podlewajmy nią rośliny w naszych ogródkach – podpowiada Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK Wrocław.

Wodę możemy oszczędzać także robiąc przemyślane zakupy. W ogromnych ilościach jest ona wykorzystywana w przemyśle. Wyprodukowanie 1 kilograma mięsa drobiowego wymaga zużycia ponad 4 tysięcy litrów wody. Kilogram czekolady z kolei „kosztuje” ponad 17 tysięcy litrów. Bez wody nie istnieje również branża odzieżowa — produkcja jednego bawełnianego T-shirtu pochłania aż 2,5 tysiąca litrów wody – to prawie 14 wanien pełnych wody!

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do życia, powinniśmy po nią sięgać każdego dnia. Warto więc wybrać kranówkę i tym samym zrezygnować z plastikowych butelek, które rozkładają się nawet do 1000 lat! MPWiK już od kilku lat realizuje kampanię społeczną #PijKranówkę. Bar wodny można spotkać na wielu miejskich wydarzeniach.

Zmiany klimatyczne dotyczą nas wszystkich

W ostatnich latach wszyscy doświadczamy zmian klimatycznych. Z jednej strony obserwujemy długotrwałe okresy suszy, z drugiej zaś tzw. błyskawiczne powodzie miejskie, w trakcie których spada połowa średniej opadu prognozowanego dla całego miesiąca.

Niestety w parze z upałami idzie susza, a od niej tylko krok do pożarów. Wysokie temperatury i brak deszczu niekorzystnie wpływa także na zasoby wodne. Rzeki wysychają, obniża się lustro wody w akwenach, a w przypadku długotrwałej suszy spada także poziom wód podziemnych. Ich późniejsza odnowa jest procesem bardzo długotrwałym.

Co możesz zrobić? Jak walczyć z suszą?

• Zbieraj deszczówkę. Wykorzystaj moment, kiedy pada deszcz, by zasilić swoje zbiorniki. Deszczówka to cenny zasób, którym możesz podlać rośliny w okresie bezdeszczowym.
• Ogranicz koszenie trawników – wyższa trawa zatrzymuje wodę w glebie i spowalnia proces jej parowania
• Sadź łąki kwietne, które również gromadzą wilgoć
• Jeśli musisz podlać trawnik wodą z wodociągów, staraj się to robić w godzinach nocnych lub wczesnoporannych. Będzie to służyło roślinom, a przy okazji – nie będzie obciążało sieci wodociągowej.

Tagi