-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Szczególny dzień świni rzecznej. Seniorka Petunia obchodziła 17 urodziny

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzisiaj w Zoo Wrocław odbyły się urodziny najstarszej z wrocławskich świń rzecznych. Z tej okazji solenizantka otrzymała smakowity podarunek w postaci owocowego tortu. Petunia, przyjechała do Wrocławia z zoo w Stanach Zjednoczonych, wzbogacając tym samym europejską pulę genową.

Wspólny posiłek Petunii, Jambona i Meridy, fot. Joanna Bim

Sponsorem urodzinowego tortu jest firma zrzutka.pl, która opiekuje się świniami rzecznymi we wrocławskim zoo. Adopcja symboliczna jest okazją do realnego wsparcia działalności ochroniarskiej ogrodu zoologicznego. Petunia, czyli najstarsza ze świń rzecznych we Wrocławiu skończyła w tym roku 17 lat. To senioralny wiek u tych zwierząt, ponieważ na wolności mogą one dożyć do 15 lat, a w niewoli do 20.

Świnka z Los Angeles

Świnie rzeczne nie są zagrożonym gatunkiem. W naturze żyją w Kongo, w Afryce. Potrafią warzyć między 80 kg do nawet 150 kg. Solenizantka przybyła do wrocławskiego zoo z Los Angeles. Petunia jest cenna dla wrocławskiego zoo z hodowlanego punktu widzenia. W swoim życiu wydała na świat łącznie ponad 20 prosiąt.

Petunia co jest jeszcze ważne jest bardzo ważną świnką jeśli chodzi o hodowle świń rzecznych w Europie, ponieważ ona przyleciała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tak więc jest takim świeżym napływem genów. Bardzo cenne są też po niej młode, które co roku otrzymywaliśmy. Teraz z racji wieku już wycofała się z rozrodu, więc na chwilę obecną nie mamy młodych. – opowiadała Anna Pawlik, opiekunka zwierząt kopytnych we wrocławskim zoo.

Oprócz Petunii we wrocławskim zoo żyją jeszcze Jambon (wym. Dżambon) oraz ich córka Merida.

Tort urodzinowy Petunii, fot. materiały ZOO Wrocław

Ulubione smakołyki świń rzecznych

W diecie świń rzecznych znajdują się warzywa i owoce, między innymi marchewki, czy buraki oraz jabłka, które są ich ulubionym przysmakiem. Sezonowo świnie rzeczne jedzą też melona, czy awokado. Raz w tygodniu dostają mieszankę śruty otrębowej i innych składników zbożowych z wątróbką. Czasami podawane są im płatki owsiane polane jogurtem.

Zobacz również:  Roszada w sztabie Panthers Wrocław

Jej ulubionym jedzeniem są przede wszystkim jabłka, orzechy laskowe, arachidowe i włoskie. W sezonie jesiennym smakują im kolby kukurydzy czy dynia, w której najważniejsze są pestki. – mówiła Anna Pawlik.

Z okazji urodzin Petunia otrzymała tort od opiekuna adopcyjnego, firmy Zrzutka.pl.

Tort został wykonany wyłącznie z podanych przez nas składników i jest całkowicie bezpieczny dla świń. Oczywiście nie zawiera cukru – opowiadała Anna Pawlik.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI