12.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Szef klubu PiS chce przełożenia wyborów samorządowych. Jaki powód podaje?

WARTO PRZECZYTAĆ

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki uważa, że wybory samorządowe powinny odbyć się w kwietniu 2024. Jesienią, w październiku 2023 miałyby natomiast zostać przeprowadzone wybory parlamentarne.

Wybory samorządowe mają odbyć się jesienią 2023 r. w związku z decyzją o wydłużeniu kadencji samorządów z 4 do 5 lat w 2018 roku. W tym samym czasie wypada też termin wyborów parlamentarnych, co według polityków PiS może spowodować komplikacje.

Czy wybory samorządowe zostaną przełożone?

Ryszard Terlecki argumentował, że przełożenie wyborów samorządowych jest konieczne. Projekt w tej sprawie planuje złożyć Prawo i Sprawiedliwość. Działacze partii rządzącej tłumaczą, że wybory samorządowe i parlamentarne nie mogą odbywać się w tym samym czasie, ponieważ może mieć to zły wpływ na kampanię wyborczą kandydatów.

Konieczność przełożenia wyborów jest dość oczywista i rozumieją to także instytucje, które zajmują się organizowaniem wyborów, rozumie to także Państwowa Komisja Wyborcza. Rozdzielić o dwa, czy trzy tygodnie, czy o miesiąc, nie ma sensu, bo trzeba jednak dać czas na prowadzenie kampanii wyborczej, na promocje kandydatów. – zaznaczył Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu.

Wicemarszałek Sejmu poinformował również, że planowany nowy termin wyborów samorządów to kwiecień 2024.

Zdaje mi się, że już zwyciężyła ostatecznie koncepcja, aby wybory samorządowe przesunąć na kwiecień (2024 r.). Czyli wybory parlamentarne za rok w październiku, a samorządowe pół roku później, w kwietniu. – oznajmił Ryszard Terlecki.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI