Posiadasz kłopotliwe odpady i nie wiesz co z nimi zrobić? Już wkrótce możesz przekazać je do SZOP-ów, czyli Samochodów Zbierających Odpady Problemowe. Bus będzie kursował po osiedlach z rejonu Psiego Pola, Fabrycznej, Starego Miasta, Śródmieścia i Krzyków dwa razy w miesiącu.
SZOP-y funkcjonują od 2021 roku. Od tego momentu samochody zebrały blisko 197 ton odpadów. To pokazuje, że zapotrzebowanie na tę usługę jest ogromne. W listopadzie busy rozpoczną kolejne kursy po mieście.
– Powrót SZOP-ów jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i Rad Osiedli. Wrocławianie zawsze bardzo pozytywnie odbierali SZOP-y, bo dzięki nim można pozbyć się naprawdę kłopotliwych odpadów. Co więcej, stanowią one także rozpoznawalny element edukacji ekologicznej – opowiada Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystemu.
Harmonogram pracy SZOP-ów
Zbiórka odpadów będzie prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 16:00-20:00. Na stronie Ekosystemu można już znaleźć grafik pracy SZOP-ów. Samochody będą zatrzymywać się w wybranej lokalizacji przez godzinę lub nawet krócej, jeśli wcześniej dojdzie do zapełnienia pojazdu.
Jakie odpady można oddać do SZOP-ów?
Do tej pory mieszkańcy najczęściej przekazywali do SZOP-ów zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne o małych gabarytach (115 ton odpadów) oraz różnego rodzaju płyny – farby, kleje, tusze, lepiszcze i żywice (ponad 58 ton odpadów).
Samochody Zbierające Odpady Problemowe przyjmą:
- mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- chemikalia (rozpuszczalniki, przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych, detergenty, lepiszcze i żywice) w opakowaniach umożliwiających ich identyfikację, np. poprzez etykietę,
- kleje i opakowania po klejach (w opakowaniach umożliwiających ich identyfikację, np. poprzez etykietę),
- środki ochrony roślin (w opakowaniach umożliwiających ich identyfikację, np. poprzez etykietę),
- lampy fluoroscencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne,
- oleje i tłuszcze jadalne (w opakowaniach umożliwiających ich identyfikację, np. poprzez etykietę),
- farby, opakowania po farbach (w opakowaniach umożliwiających ich identyfikację, np. poprzez etykietę),
- tusze, tonery do drukarek,
- termometry rtęciowe,
- zużyte baterie i akumulatory,
- przeterminowane leki.