Ładowanie

Szybkie połączenie między Dolnym Śląskiem a Pragą. Przedłużą autostradę

19 listopada, 2023

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Czesi ogłosili, że wybudują brakujący odcinek autostrady D11. W ten sposób przedłużona zostanie kończąca się aktualnie w Lubawce polska droga szybkiego ruchu S3.

Autostrada D11 planowo ma być gotowa do 2027 roku. Zapewni szybkie połączenie między województwem dolnośląskim a Pragą, którego do tej pory brakowało. Przez wiele lat prowadzone było rozmowy między stronami obu krajów, teraz padła konkretna deklaracja.

Cieszę się, że Czechy podzielają nasze zdanie na temat realizacji tej inwestycji w jak najkrótszym terminie. Mamy nadzieję, że prace na odcinkach po stronie czeskiej rozpoczną się jeszcze w trakcie obecnej perspektywy finansowej — mówił już w styczniu 2017 r. Andrzej Adamczyk, wówczas minister infrastruktury i budownictwa.

Jak przebiegać będzie droga?

S3 ma mieć swój początek na przejściu granicznym z Czechami w Lubawce, a kończyć przy przeprawie promowej do Szwecji w Świnoujściu. Przed wyborami został otwarty odcinek przygraniczny, z Kamiennej Góry do Lubawki. Brakuje wcześniejszego fragmentu, z Bolkowa do Kamiennej Góry. Ma on być gotowy w połowie 2024 roku, podobnie jak ostatniego fragmentu między Troszynem a Świnoujściem.

Podobne inwestycje potrzebne są po stronie czeskiej. Autostrada D11 obecnie kończy się na Jaromeru, przedłużona ma zostać do przejścia granicznego Královec/Lubawka, gdzie połączy się z polską autostradą S3.

Tagi