3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Tablica upamiętniająca Jarosława Hyka ozdobiła budynek Solidarności

WARTO PRZECZYTAĆ

31 sierpnia 1982 r. został przejechany przez ciężarówkę Zmotoryzowanych Oddziałów Milicji Obywatelskiej. Ocalał i do końca swoich dni bronił demokracji i wolności – głosi tablica, której odsłonięcie miało miejsce dziś, 31 sierpnia, w 40 rocznicę zdarzenia. Upamiętnia ona Jarosława Hyka, legendę walki z komuną w PRL-u.

Jarosław Hyk, solidarność
Uroczyste odsłonięcie tablicy. Fot. Alicja Jurasz

Jarosław Hyk zmarł 18 kwietnia tego roku. Dzięki swoim zasługom został uhonorowany specjalną tablicą, umiejscowioną na pl. Solidarności.

Film z wypadku działacza Solidarności widział cały świat

Jarosław Hyk został potrącony i przejechany przez milicyjną ciężarówkę podczas protestów w 1982 roku. Wypadek uwieczniła kamera Wojciecha Wójcika. Nagranie to stało się symbolem przemocy ze strony ZOMO. Zostało przemycone za granicę i pokazane całemu światu.

Został przejechany przez ciężarówkę ZOMO, co pokazało, w jak brutalny sposób milicja traktuje obywateli Polski. – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W uroczystości uczestniczył Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Fot. Alicja Jurasz

Jarosław Hyk – legenda wrocławskiej Solidarności Walczącej

Od 1982 r. był związany z Solidarnością Walczącą (aż do 1990 r.). Drukował podziemne gazety: „Z dnia na dzień”, „Solidarność Walcząca”, „Myśli”, „KOS”, „Rezystor”, „CDN”, „Wiadomości Bieżące”, „Walka”, „Biuletyn Wrocławski ARO”.

Jarek Hyk był tym człowiekiem, który mówił „umiesz liczyć licz na siebie, nie czekaj”. To człowiek, który spełnił zasadę: „nie bądź obojętny”. Dodawał jeszcze „i się nie bój”. Nie wystarczy być nieobojętnym, trzeba jeszcze zareagować. – mówił Władysław Frasyniuk – Jarek jest symbolem zwyciężania i siły sierpnia 82 roku.

Konferencja poprzedzająca odsłonięcie tablicy. Fot. Alicja Jurasz

Jarosław Hyk zmarł 18 kwietnia 2022 w wieku 60 lat. Do końca życia bronił wolności i demokracji.

Pamięć o walczących

Tablica zawiera kilka słów o legendarnym działaczu oraz zdjęcia z dnia wypadku z udziałem milicyjnej ciężarówki.

Cieszę się, że możemy uczcić pamięć o człowieku, który walczył. Który zapewnił nam lepszy świat. Ta walka cały czas trwa. Dalej chcemy być w wolnej, niezależnej, demokratycznej Polsce. Wierzę w to, że następne pokolenia będą kultywować niezależną postawę i odwagę Jarosława Hyka, która powinna nam wszystkim przyświecać. Szczególnie w tych trudnych czasach. – mówił Jakub Mazur

Zobacz również:  Nowym szefem TBS Wrocław został Aleksander Dychała. Jego poprzednik złożył rezygnację

Upamiętniająca tablica znalazła swoje miejsce na ścianie budynku Solidarności.

Trudno było znaleźć lepsze miejsce niż na budynku Solidarności na to, by ta tablica została umiejscowiona. – skomentował Kazimierz Kimso, Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”

fot. Alicja Jurasz

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali żona Jarosława Hyka, Beata Czuma, jego teść, Andrzej Czuma, oraz wiceprezydent miasta, Jakub Mazur. Będzie ona przypominać mieszkańcom Wrocławia o bohaterskiej postawie działacza Solidarności oraz inspirować do odwagi.

– Jutro jest 1 września, rozpoczyna się szkoła. Pamiętając o Jarku, chciałbym powiedzieć nauczycielom: nie języki obce, nie matematyka, nie PO czy PiS. Najważniejszy jest charakter. Nie łamcie charakteru młodzieży. Tylko trudni ludzie, tacy jak Jarosław Hyk, zmieniają rzeczywistość. – zaapelował Władysław Frasyniuk

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3