Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata – dziwne i mistyczne – odbite na miedzianych matrycach monstra autorstwa Sarah Steuer od 18 kwietnia zdobić będą ściany galerii Klubu pod Kolumnami.
Sarah Steuer to specjalizująca się w litografii i akwaforcie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Cały kwiecień młoda graficzka spędza we Wrocławiu – jest uczestniczką dziewiątej już odsłony wrocławsko-drezdeńskiej wymiany rezydencyjnej skierowanej do twórców i twórczyń pracujących w klasycznych technikach drukarskich.
Pomiędzy dwoma. Wystawa grafiki warsztatowej Sarah Steuer
Selekcja prac, które zobaczymy w Klubie pod Kolumnami, prezentować będzie zarówno dotychczasowy dorobek Sarah, jaki i efekty jej wędrówek po magicznych szlakach naszego miasta. Będzie to jej pierwsza indywidualna wstawa! Artystka uchyli rąbka tajemnicy i pokaże cudaczne postaci przeniesione z zakątków wyobraźni na papier. Ukryte w zakamarkach kartki, zadumane z zamkniętymi oczami, oplecione tajemniczymi ornamentami zapraszają do oderwania się na chwilę od rzeczywistości.
-Dlatego też tytuł wystawy, „Pomiędzy dwoma”, wymaga wyjaśnienia. Symbolizuje przebywanie na stuku dwóch światów – realnego i wyobrażonego. – wspomina kuratorka wystawy, Paulina Brelińska-Garsztka.
Artystka inspiruje się symboliką średniowieczną i tajemniczymi ornamentami. Eksponowane będą nie tylko graficzne odbitki, ale i metalowe matryce, które przypominają artystce zwierciadła czy portale. Okazuje się, że lustrzane odbicia od dawna odgrywały znaczącą rolę w historii druku. Na przykład Johannes Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, władał sztuką wykonywania luster z metalu i szkła, wierząc w ich głęboką duchową symbolikę. Wiadomo też, że według średniowiecznych wierzeń, lustrzane odbicia łączyły się z czarami i sztuką alchemii. Tak samo jak tajemnicze prace Sarah Steuer.
Wystawa potrwa do maja
Wernisaż wystawy Sarah Steuer „Pomiędzy dwoma” odbędzie się 18 kwietnia o godz. 19:00 w Klubie pod Kolumnami (pl. Św. Mikołaja 21, Wrocław). Wstęp wolny. Wystawę będzie można podziwiać do 24 maja.
Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek-piątek od 10:00 do 20:00.
Organizatorami wystawy i rezydencji są Wydziały Kultury dwóch miast partnerskich: Wrocławia i Drezna. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika. Koordynatorkami wystawy są Paulina Brelińska-Garsztka, Karolina Jaworska. Za promocję odpowiadają: Anna Pazdej i Hanna Mokijewska, a za identyfikację i skład: Aleksandra Abramik.