Ładowanie

Termin składania wniosków do Planu Ogólnego Wrocławia wydłużony do 2 sierpnia

21 czerwca, 2024

Fot. Wrocław (Wroclove], Facebook

Wydłużono termin składania wniosków do Planu Ogólnego dla Wrocławia do 2 sierpnia. Jest  to nowy, bardzo istotny dokument planistyczny, do którego wnioski może składać każdy zainteresowany. Określi kierunki rozwoju przestrzennego miasta. Konieczność uchwalenia planu jest wymogiem, który na wszystkie samorządy nakłada ustawa.

Jak podaje portal Wrocław Rozmawia, Plan Ogólny będzie dokumentem nadrzędnym wobec nowych planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy. Będzie go szczególnie charakteryzować zwięzłość i techniczność. Przede wszystkim skupi się wokół dopuszczalnych na terenie funkcji i parametrów zabudowy. Będzie zatem decydować, gdzie zabudowa może powstać, a gdzie wystąpi jej zakaz. Dodatkowo, określać będzie jakie parametry każdej poszczególnej inwestycji, nie mogą zostać przekroczone. Przyszłe plany miejscowe będą musiały być z nim zgodne. Będzie więc zawierać regulacje zarówno dla nich, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy, które są dokumentami wydawanymi tam, gdzie nie ma planu miejscowego. Dzięki Planowi Ogólnemu zasady zagospodarowania ulegną ujednoliceniu na terenie całego miasta.

Plan Ogólny – o co wnioskować?

Do Planu Ogólnego można wnioskować przede wszystkim o zabezpieczenie konkretnej funkcji lub wyznaczenie strefy planistycznej. Oprócz tego wnioski można składać także o parametry zabudowy dla konkretnych nieruchomości. Można zatem wówczas określić maksymalną wysokość zabudowy, maksymalną nadziemną intensywność zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy czy minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. W tym ostatnim, w uproszczeniu, chodzi o powierzchnię, na której rośliny mogą swobodnie rosnąć. 

Warto dodać, że w pracach nad powstaniem Planu Ogólnego, partycypacja społeczna jest możliwa nie tylko podczas składania wniosków. Później ruszą czynności projektowe, uzgadnianie i opiniowanie z organami administracji, głównie rządowej. Na dalszym etapie, planuje się z kolei konsultacje społeczne projektu Planu Ogólnego, które potrwają przynajmniej cztery tygodnie. Zaś o ich datach oraz formie, Urząd Miejski poinformuje mieszkańców w odpowiednim momencie. Wtedy także każdy będzie miał szansę na to, aby zgłosić swoje doń uwagi. Po konsultacjach społecznych oraz rozpatrzeniu przez prezydenta zgłoszonych podczas nich uwag, radni przejdą do głosowania nad uchwaleniem Planu Ogólnego. 

Informacje formalne na temat składania wniosków zamieszczone zostały na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Natomiast więcej szczegółów odnośnie samej specyfiki Planu Ogólnego, znajdziesz tutaj

Zobacz również: Rozstrzygnięto przetarg na projekt przebudowy ulicy Reymonta.

Tagi