-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Tłok w wagonach – kiedy nowe składy pociągów Kolei Dolnośląskich?

WARTO PRZECZYTAĆ

Blisko półtora miliona pasażerów zdecydowało się w maju na podróż Kolejami Dolnośląskimi. Przy takiej ilości osób zdarza się, że nie wszystkim udaje się wsiąść do pociągu. Duża popularność przekłada się też na ogromny tłok w wagonach. Kiedy pojawią się nowe, większe pojazdy?

Pociąg marki Elf 2. Fot. Koleje Dolnośląskie

Pasażerowie alarmują, że na najchętniej wybieranych trasach powinny pojawiać się dodatkowe składy. Liczą również, że wkrótce dostępne będą większe pociągi, które pomieszczą więcej ludzi. Koleje Dolnośląskie zakupiły nowe pociągi elektryczne. Czy zapewnią one wyczekiwany komfort podróży?

Koleje Dolnośląskie zaliczają kolejne niepowodzenia. Na co skarżą się pasażerowie?

Uroki lata w Kolejach Dolnośląskich

W okresie wiosenno – letnim wiele osób decyduje się na podróż koleją. Sprzyja temu sezon urlopowy oraz piękna pogoda na zewnątrz. Najlepszym wskaźnikiem popularności tego środka przejazdu są statystyki prowadzone przez przewoźników. Ostatnio, Koleje Dolnośląskie poinformowały, że w maju blisko półtora milionów pasażerów skorzystało z ich usług. Tak imponująca ilość pasażerów przekłada się na brak miejsca w wagonach. Są one wielokrotnie przepełnione, aż po brzegi. Dzieje się tak zwłaszcza w weekendy, gdy chętnych jest zdecydowanie więcej niż w tygodniu. Czasami zdarza się też, że w środku nie działa klimatyzacja. To wszystko niestety sprawia, że podróż koleją zamiast komfortowego przejazdu staje się męczącą ostatecznością.

Rekordowa liczba pasażerów KD. Prezes twierdzi, że to zasługa szybkiej komunikacji

Potrzebnych jest więcej sprawnych pociągów

Koleje Dolnośląskie w 2020 roku kupiły pięć nowych składów elektrycznych. Ich zakup wyniósł ponad 145 mln złotych, a na ich pokład może wejść minimum 540 osób. Przewoźnik zdecydował też o powiększeniu zamówienia o 20 nowoczesnych składów marki Elf 2. Dodatkowe pociągi kosztowały 348,5 mln zł. Harmonogram dostaw przewiduje przekazanie wszystkich 12 pojazdów w ciągu 32 miesięcy. Pierwszy model ma się pojawić w czerwcu 2024 r., a ostatni w listopadzie 2024 r. Od początku maja po Dolnym Śląsku jeździ też komplet sześciu zamówionych przez Koleje Dolnośląskie pociągów hybrydowych. Przejeżdżają one m.in., na trasie przez Sobótkę, na której często dochodzi do awarii i opóźnień. Podczas jednego przejazdu pasażerowie czekali na kolej… 137 minut.

Awarie Impulsów KD. Za odwołanymi kursami stoi ingerencja w systemy bezpieczeństwa

Wagony rowerowe

W lecie pociągi są przepełnione również za sprawą rowerów, które zajmują dużo przestrzeni w wagonach. Rozwiązaniem tego problemu miały okazać się wagony rowerowe. Kursują one od 2 lipca na trasie z Wrocław – Sobótka – Świdnica. Na jednej z początkowych tras zaliczyły niestety niepowodzenie. Z 15 rowerów, aż 12 z nich zostało ulokowanych w części pasażerskiej. Tylko 3 zasiliły pokład wagonów rowerowych, które docelowo powinny mieścić 38 sztuk.

Wagony rowerowe Kolei Dolnośląskich już kursują. Tylko czy tak jak zakładano?

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI