13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Nie wchodźcie do Odry! Wykryto w niej toksyczne substancje

WARTO PRZECZYTAĆ

RZGW we Wrocławiu apeluje: nie wchodźcie do Odry, nie kąpcie się, nie wpuszczajcie do wody zwierząt. W rzece wykryto zagrażające zdrowiu, toksyczne substancje. Wszyscy mieszkańcy miast położonych nad Odrą muszą zachować szczególną ostrożność.

fot. zielona.interia.pl

Aktualnie nie należy kąpać się w Odrze oraz trzeba dopilnować, by nie wchodziły do niej zwierzęta. Odradza się także łowienie w niej ryb oraz spożywanie ich.

Gwałtowny pomór ryb

Ok. 2 tygodnie temu zaobserwowano gwałtowne wymieranie ryb w Odrze. Od początku sierpnia wyłowiono z niej ponad 7 ton martwych ryb.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu informuje, że może być to spowodowane dostaniem się do wody mezytylenu. Jest na to 80% szans. Mezytylen to rozpuszczalnik, toksycznie działający na wodne organizmy. Są również podejrzenia, że do Odry przedostała się substancja silnie utleniająca.

MPWiK informuje — Woda we wrocławskich kranach jest bezpieczna

Mieszkańcy nie muszą obawiać się wody z kranu. Pobierana jest ona z Oławy i Nysy Kłodzkiej, a nie z Odry. Ponadto jest dokładnie sprawdzana laboratoryjnie oraz przechodzi przez wiele procesów oczyszczania.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI