Ładowanie

Teren, gdzie ma zostać zaprojektowana trasa tramwajowa na Maślice

Tramwaj na Maślice coraz bliżej. Wybrano projektanta trasy

jp 7 września, 2023

Teren, gdzie ma zostać zaprojektowana trasa tramwajowa na Maślice fot. Krzysztof Świercz/ materiały prasowe

Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęły przetarg na projektowanie budowy tramwaju na Maślice. Trasa ma liczyć ponad 3,2 kilometrów długości. Sprawdź szczegóły!

Trasa na Maślice to po budowie tramwaju na Popowice i Nowy Dwór, kolejna wielka inwestycja, która czeka Wrocław w najbliższych latach.

– Inwestycja umożliwi mieszkańcom Maślic, ale i pobliskich osiedli szybki dojazd do centrum. Dzięki realizacji tej inwestycji aż 11 tysięcy osób zyska dostęp w odległości do 500 m do przystanku tramwajowego. A dzięki parkingowi P&R i odpowiedniej integracji z autobusami, trasa tramwajowa na Maślice będzie także nową ofertą komunikacyjną dla Stabłowic czy Pracz Odrzańskich – wskazuje prezydent miasta Jacek Sutryk. 

Inwestycja jest elementem Wrocławskiego Programu Tramwajowego, którego realizację ogłoszono w ubiegłym roku. 

– Dążymy do tego, by tras tramwajowych we Wrocławiu było jeszcze więcej, ale musimy pamiętać, że miasto cały czas się zmienia i rozwija, dlatego do realizacji kolejnych zadań musimy się dobrze przygotować. Stąd powstanie Wrocławskiego Programu Tramwajowego 2.0, który jest odświeżeniem powstałego planu z 2016 roku – dodaje Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMW.

Trzy oferty w przetargu

W postępowaniu przetargowym złożone zostały trzy oferty. Najdroższa zaproponowana przez wrocławskie biuro  BIPROGEO-PROJEKT opiewała na sumę 4 646 666,66 zł. Po środku uplasowała się propozycja projektantów z Warszawy DATABOUT  – 4 575 600 zł. Najtańsza oferta, która wyniosła 3 672 780 zł została złożona przez doświadczone biuro projektowe Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem.

Przy wyborze wzięto pod uwagę cenę (60% wagi), doświadczenie projektanta branży torowej (20% wagi) doświadczenie projektanta branży drogowej (10%) i doświadczenie projektanta branży elektroenergetycznej (10%)

Najlepiej oceniano firmę Drosystem, która zdobyła łącznie 100 punktów. Jej konkurenci uzyskali odpowiednio 73 i 77 punktów. 

Zobacz też: Przy ul. Bonczyka nie powstanie wieżowiec. Prezydent przychylił się do opinii mieszkańców

Planowany przebieg trasy tramwaju na Maślice, fot. materiały prasowe

Planowany przebieg trasy

Trasa na Maślice będzie liczyć ponad 3,2 kilometrów długości, a jeśli liczyć z pętlą – to nawet ok. 4 km. Dokładny jej przebieg poznamy po zakończeniu projektowania. Trasa tramwajowa znajdzie się w korytarzu komunikacyjnym wytyczonym w Studium i Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru. 

CZYTAJ WIĘCEJ:  Trwa remont mostu Piaskowego. Jak przebiegają prace?

– Założenia koncepcyjne są następujące: Planowany jej początek jest w pobliżu krańcówki przy Tarczyński Arena przy ul. Pilczyckiej, następnie ok. 2 km wzdłuż ul. Maślickiej po stronie północnej. Potem trasa odbije w lewo w kierunku południowo-zachodnim w kierunku ulicy Suwalskiej i Królewieckiej, aby zakończyć swój bieg w pobliżu centrum handlowego i linii kolejowej, którą kursują pociągi m.in. w kierunku Głogowa czy Zielonej Góry. Wybór tego miejsca na pętlę tramwajową nie jest przypadkowy, ponieważ w planach PKP jest wybudowanie w sąsiedztwie stacji kolejowej Wrocław-Maślice. Przy pętli tramwajowej planowany jest park and ride – opisuje prezes Wrocławskich Inwestycji Piotr Paś. 

W ramach budowy na trasie ma powstać 8 par przystanków na wysokości ul. Gosławickiej, przy AOW, ul. Rędzińskiej, Bogatyńskiej, Brodnickiej, na rozwidleniu ul. Maślickiej i trasy tramwajowej odbijającej w kierunku południowo-zachodnim, przy ul. Suwalskiej oraz ul. Królewieckiej. 

Długotrwały proces

Na przygotowanie dokumentacji, projektant będzie miał ponad 2 lata.

– To skomplikowane zadanie. Planujemy wybudować most na Ługowinie, liczne sieci podziemne, kilka kilometrów torowiska. Dokumentacja obejmie wiele pozwoleń i uzgodnień m.in. decyzję środowiskową, ZRID czy budowę nowej stacji prostownikowej na Maślicach. Stąd też od momentu podpisania umowy projektant będzie miał na przygotowanie dokumentacji ponad dwa lata. Inwestycja będzie objęta konsultacjami społecznymi – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Trasa jest ściśle powiązana z przebudową ulicy Maślickiej – na to zadanie jest już dokumentacja projektowa obejmująca kompleksową przebudowę jezdni, budowę dróg dla rowerów, chodników oraz całej infrastruktury podziemnej i zieleni.

Tagi