-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy. Sprawdź jak wygląda postęp prac

WARTO PRZECZYTAĆ

Aleja Wielkiej Wyspy to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji we Wrocławiu. Budowany jest tam most, który połączy południe miasta z Biskupinem i Sępolnem.

Trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy, fot. wroclaw.pl

Od początku maja na terenie Alei Wielkiej Wyspy (AWW) trwa budowa 700 metrowego mostu nad Odrą, który połączy ulice Krakowską z Mickiewicza. To jedna z największych inwestycji drogowych, która plasuje się w rankingu na najbardziej wyczekiwane, tuż obok powstających linii tramwajowych na Nowy Dwór i Popowice. Droga znacząco ułatwi transport pomiędzy południem, a wschodem miasta. Przyczyni się też do zmniejszenia ruchu przez Park Szczytnicki.

Postępy prac

Stan bieżących prac wykonywanych nad Aleją Wielkiej Wyspy zaprezentował na swoich mediach społecznościowych Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Metoda budowy mostu

Styl budowy mostu jest dość nietypowy, bowiem umożliwia budowę mostu bez podparcia. W pracach nad nim użyto specjalnej metody zwanej nawisową.

– Metoda nawisowa polega na wysuwaniu, za pomocą specjalnych wózków, kolejnych segmentów umożliwiających budowę mostu bez podparcia. W czwartek (5.05) został wylany kolejny segment, który połączy nas z estakadą znajdującą się od strony ul. Międzyrzeckiej i dochodzi prawie do samego przęsła nurtowego. – informował Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu ze spółki Banimex, która prowadzi prace.

Garść najważniejszych informacji o inwestycji

– Będzie to droga jednojezdniowa.

– Połączy południe miasta z Biskupinem i Sępolnem.

– Będzie przeznaczona tylko dla aut osobowych i komunikacji zbiorowej.

– Nie będzie dostępna dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 ton.

– Łączna długość AWW wyniesie ok. 3,4 km.

– Powstanie 9,5 km trasy rowerowej.

– Utworzonych zostanie 12,5 km chodników.

– Koszt inwestycji to ok. 234 mln zł.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI