Ładowanie

Łącznie uruchomiono 6 klas dla 72 uczniów, w wieku od 13 do 18 lat. Część z nich będzie kontynuować naukę, część dołączy teraz do projektu.

Trwają zapisy do projektu Centrów Nauki Zdalnej

7 września, 2023

Łącznie uruchomiono 6 klas dla 72 uczniów, w wieku od 13 do 18 lat. Część z nich będzie kontynuować naukę, część dołączy teraz do projektu. Fot. UM Wrocławia

Od września ponownie ruszyły wrocławskie Centra Nauki Zdalnej. Łącznie pięć miejsc, w których ukraińskie dzieci łączą się online ze szkołami w swoim kraju, realizując w ten sposób obowiązek nauki. Są jeszcze wolne miejsca.   Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej, które uruchomione zostały w ubiegłym roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku projekt – w ramach współpracy miasta z UNICEF-em – jest kontynuowany i rozwijany o nowe atrakcje i zajęcia dodatkowe.

Centra Nauki Zdalnej

Centra Nauki Zdalnej funkcjonują przy pięciu Młodzieżowych Domach Kultury. Łącznie uruchomiono 6 klas dla 72 uczniów, w wieku od 13 do 18 lat. Część z nich będzie kontynuować naukę, część dołączy teraz do projektu. – Uczniowie mają do dyspozycji niezbędny sprzęt, by móc online uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w ukraińskich szkołach. Na miejscu pomagają im asystenci międzykulturowi, którzy są dla nich wsparciem zarówno podczas zajęć, jak i w kwestiach pozaszkolnych – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Zajęcia dodatkowe

Poza tym, w trakcie roku szkolnego, ukraińscy uczniowie będą brali także udział w lekcjach dodatkowych z języka polskiego i angielskiego. Ale nie tylko. – Będą też zajęcia sportowe, teatralne oraz szkolenia z dysponowania domowym budżetem. Zorganizujemy też okolicznościowe spotkania i uroczystości oraz wycieczki po Wrocławiu – opowiada Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej we Wrocławiu. – Chcemy jak najbardziej uatrakcyjnić im czas wolny i stworzyć jak najlepsze warunki do nauki – dodaje. Udział w zajęciach jest bezpłatny. – Cieszę się, że w tym roku również mogę przychodzić do Centrum i łączyć się online z nauczycielami w Ukrainie. My naprawdę chcemy się jak najwięcej nauczyć, bo wiemy jak ważna jest edukacja. Będziemy mieć też liczne zajęcia pozalekcyjne i integracyjne, co jest dla nas dodatkową atrakcją i wsparciem – podkreśla Evelina Arhipova , uczennica która w tym roku kontynuuje naukę we wrocławskim Centrum Nauki Zdalnej.

Są wolne miejsca

Aby zarezerwować miejsce dla dziecka w Centrum Nauki Zdalnej, należy wypełnić formularz na stronie internetowej. Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie. Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej muszą złożyć oświadczenie potwierdzające kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole. Takie oświadczenie należy składać osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pokój nr 439 lub wysłać pocztą na adres Departamentu Edukacji: ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław. Oświadczenie to uprawnia również ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
Tagi