W wyniku przeprowadzonej ekspertyzy jednego z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu, Trzonolinowca, prezydent Jacek Sutryk oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej spotkali się w czwartek z mieszkańcami, aby omówić wyniki oraz przedstawić plany dotyczące dalszego użytkowania obiektu.
Zdaniem naukowców, wieżowiec nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia, ale wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy zostali poinformowani, że budynek w obecnym stanie może być użytkowany najdalej do końca lipca. W bardziej optymistycznym scenariuszu, wymagającym jednak potwierdzenia dodatkowymi pomiarami, okres ten może zostać wydłużony do jednego roku.
– Trzonolinowiec jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków powojennego Wrocławia. Niedawno konserwator wojewódzki ogłosił wpisanie go do rejestru zabytków, mimo że obiekt powstał dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Jego rola w pejzażu Wrocławia jest niepodważalna, ale nie możemy pozostać też obojętni na żyjących w nim ludzi. Zrobimy, co w naszej mocy, aby zaopiekować się wszystkimi lokatorami – mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
W związku z koniecznością przeprowadzenia remontu konieczne będzie wykwaterowanie obecnych mieszkańców Trzonolinowca. Podczas spotkania, które odbyło się w czwartek, miasto przedstawiło mieszkańcom zakres pomocy, jaką oferuje. Mieszkańcy otrzymali również kwestionariusze, w których znajdują się pytania dotyczące liczby osób zamieszkujących dany lokal, potrzeby znalezienia alternatywnego mieszkania oraz wsparcia logistycznego w procesie przeprowadzki.