Ładowanie

Trzonolinowiec: Zapadła decyzja PINB. Należy wykwaterować mieszkańców

29 lutego, 2024

Fot. Trzonolinowiec, Facebook

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania budynku. Oznacza to wykwaterowanie osób z ponad 40 mieszkań.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję na podstawie ekspertyzy Politechniki Wrocławskiej. Nakazał wzmocnienie konstrukcji  budowli w ciągu 18 miesięcy. Na czas wykonania tych prac obowiązuje zakaz użytkowania wieżowca. 

Rozumiemy, że wyprowadzenie osób oraz ich dobytku z ponad czterdziestu lokali wymaga czasu. Nie mamy podstawy prawnej do wyznaczenia konkretnej daty. Oczekujemy, że wykwaterowanie będzie dobrowolne, niezwłoczne i nie będzie potrzeby ponaglenia. Dlatego pozytywnie odbieram informacje o tym, że jeszcze przed wydaniem decyzji rozpoczęto działania, które mają doprowadzić do opróżnienia budynku – mówi Przemysław Samocki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Wrocławia.  

Czy wieżowcowi grozi katastrofa budowlana?

W decyzji PINB nie zabrakło wniosków z ekspertyzy naukowców z Politechniki. Wskazywali na fakt, że stopień korozji lin oraz wykonane obliczenia dowodzą, że konstrukcja całego budynku jest przeciążona. Należy jednak dodać, że żelbetowy trzon i stropy nie przejawiają uszkodzeń w konstrukcji. Oznacza to, że Trzonolinowcowi wprost nie grozi katastrofa budowlana. Na żądanie PINB, naukowcy z Politechniki będą regularnie prowadzić pomiary wytężenia lin. 

Od kilku tygodni działaliśmy zapobiegawczo. Spodziewaliśmy się, że prędzej czy później i tak mieszkańcy będą musieli wyprowadzić się z Trzonolinowca na czas remontu. Osoby z mieszkań komunalnych już kilkanaście dni temu otrzymywały oferty lokali zastępczych. Pierwsze cztery rodziny już zaakceptowały zaproponowane im lokum. Decyzja PINB o zakazie użytkowania Trzonolinowca otwiera nam możliwość pomocy także właścicielom prywatnym. Od początku zakładaliśmy, że do nich także powinniśmy wyjść z propozycjami, ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna – zapewnia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.  

Co z mieszkańcami Trzonolinowca?

Wieżowiec mieści 44 mieszkania, z czego 11 należy do gminy. Pozostałe 33 są własnością prywatną. Wszyscy mieszkańcy wzięli udział w ankiecie, którą przeprowadzili Przedstawiciele Urzędu Miejskiego. Mieszkań zastępczych potrzebują osoby z 35 lokali. Lokatorzy trzech mieszkań komunalnych przystali na propozycję zastępczego zakwaterowania w Leśnicy. Jedna osoba z lokalu gminnego wyprowadza się na Gajowice. Resztę mieszkańców czeka wykwaterowanie. Na okres trwania prac remontowych w Trzonolinowcu uzyskają możliwość mieszkania w lokalach wybudowanych np. przez TBS. Lokale te będą jednak wydzielone z podstawowego zasobu TBS, co oznacza, że nie będzie ich obowiązywać opłata partycypacyjna. Pozostałe lokale zastępcze, Miasto zaoferuje z innych swoich zasobów.

Zobacz też: Trzonolinowiec oficjalnie został zabytkiem

Tagi