Ruszył nabór wniosków do dwóch istotnych programów dotacyjnych. Mieszkańcy mogą zdobyć nawet 10 tysięcy na podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dotacje można uzyskać również na budowę instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej oraz systemów magazynujących energię.
Jak ogłosił Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia, z początkiem lipca br. ruszył nabór wniosków o dotację w dwóch programach. Pierwszy z nich dotyczy podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej. W jego wypadku, wysokość dofinansowania wynosi 80% poniesionych kosztów, które muszą zostać udokumentowane. Przy czym, jest to kwota maksymalnie 6000 złotych dla osób fizycznych, zaś dla wspólnot mieszkaniowych – 10 000 złotych. Czas na składanie wniosków o udzielenie dotacji mieszkańcy Wrocławia mają do końca września.
– W tym roku zwiększyliśmy wysokość i limit dotacji właśnie do 80% kosztów. Zmianie uległa również procedura przyznawania dofinansowania, w której zrezygnowano z refundacji. Oznacza to, że rozpoczęcie inwestycji polegającej na podłączeniu nieruchomości do sieci kanalizacyjnej może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy dotacyjnej z gminą. Zachęcamy wszystkich, którzy planują wykonanie przyłącza kanalizacyjnego do kontaktu z pracownikami Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy udzielą wszystkich niezbędnych informacji – mówi dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia Małgorzata Demianowicz.
Wypełnianie wniosków
Jak otrzymać dofinansowanie? Należy wypełnić wniosek i dostarczyć go osobiście bądź wysłać pocztą na adres UM Wrocławia przy ul. Hubskiej 8-16, 50-502 Wrocław. Ci z kolei, którzy takie sprawy wolą załatwiać bez wychodzenia z domu, mają taką możliwość dzięki wyznaczonej skrzynce podawczej Urzędu, która znajduje się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
– Wrocław jest skanalizowany w 98% i stale się rozrasta, a my podążamy za tym rozwojem z kolejnymi inwestycjami. Na przełomie 2023/2024 zakończyliśmy kanalizowanie osiedla Jerzmanowo-Jarnołtów. W sumie powstało tam 15 km sieci za kwotę 78 mln zł. Obecnie kończymy dwie inwestycje w Leśnicy. A przed nami budowa kanalizacji na Kłokoczycach – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.
Zarówno wnioski do udziału w programie, jak i niezbędne załączniki znajdziesz na na tej stronie internetowej.
Dotacje do OZE
Drugą szansą na zdobycie dofinansowania jest udział w programie dotacyjnym na budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do wytwarzania energii oraz jej magazynowania. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż instalacji wytwarzających energię elektryczną na potrzeby mieszkaniowe w nieruchomości. Mogą mieć one postać mikroinstalacji fotowoltaicznych, mikroinstalacji wiatrowych albo mikroinstalacji hybrydowych. Te ostatnie łączą w sobie mikroinstalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Jednocześnie dofinansowaniu podlega zakup oraz montaż magazynów energii służących kumulowaniu energii elektrycznej wytworzonej w tych mikroinstalacjach.
– Program ma na celu zachęcić jak największą liczbę osób do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej, które przynoszą nie tylko korzyści materialne poprzez znaczne oszczędności, ale przede wszystkim korzyści środowiskowe w kontekście zmian klimatycznych, które wszyscy dostrzegamy. Dlatego liczymy, że program spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców i wiele osób skorzysta z dofinansowania. Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia – dodaje Małgorzata Demianowicz.
Miasto oferuje dotację na pokrycie wydatków poniesionych podczas realizowania zadania w wysokości 100 % kosztów kwalifikowanych. Przy czym, kwota ta nie może być wyższa niż 7500 złotych dla mikroinstalacji fotowoltaicznych bądź wiatrowych. W przypadku mikroinstalacji hybrydowych maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 12 500 złotych. Jeśli zaś chodzi o magazyn energii, dotacja nie może być wyższa niż 8000 złotych.
Więcej szczegółów oraz niezbędne dokumenty znajdziesz tutaj.