Ładowanie

Udany rok dla transplantologii. Liderem w tej dziedzinie jest wrocławski szpital

26 stycznia, 2024

fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

W dniu 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu podsumował swoje osiągnięcia w dziedzinie transplantologii. W 2023 roku w placówce przeprowadzono aż 114 przeszczepów.

W ubiegłym roku lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wykonali 114 przeszczepów – 6 wątrób, 45 serc i 63 nerek, w tym 8 od żywych dawców.

Pierwszy przeszczep nerki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu miał miejsce już w 1983 r. Od tego czasu przeszczepiliśmy ponad 2.500 nerek. Od 1993 roku realizujemy również transplantacje wątroby. Udało nam się pomóc już kilkuset pacjentom. Kontynuujemy to nadal, rozwijamy dawstwo rodzinne. Jesteśmy ośrodkiem, który jest w czołówce w kraju, jeśli chodzi o przeszczepienia rodzinne nerek od żywych dawców. W ostatnim roku zrealizowaliśmy 8 takich zabiegów, to jest zdecydowanie duży sukces w naszym kraju. Od trzech lat prowadzimy także kolejną dziedzinę transplantologii czyli kardiochirurgię i przeszczepienia serca. W tamtym roku to 46 zrealizowanych zabiegów. Szpital USK jest wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o przeszczepy narządowe w naszym kraju, jest to priorytetowa nasza działalność, bo medycyna transplantacyjna to medycyna uniwersytecka – tłumaczy prof. dr hab. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK.

Transplantacje przeprowadzano również w Klinice Okulistyki, w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK.

To był bardzo dobry rok, jeżeli chodzi o transplantologię. Bezwzględna liczba transplantacji, która została wykonana w naszym kraju jest rekordowa. Bardzo nas cieszy, że mieliśmy bardzo duży własny udział w tym sukcesie. Cieszymy się, że wieloletnia praca nad tym, żeby zgłaszalność dawców poprawiła się, przynosi wymierne efekty– informuje prof. dr hab. Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK.

Spektakularne osiągnięcie w USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny posiada doskonały zespół anestezjologów, nefrologów, kardiologów oraz chirurgów. W 2022 r. w ośrodku przeprowadzono zabieg retransplantacji serca połączony z jednoczasowym przeszczepieniem nerki. Procedura polega na ponownym przeszczepieniu serca u pacjenta, u którego wcześniej wykonano transplantację tego organu. Dodatkowo podczas operacji wykonano również transplantację nerki. Zabieg został powtórzony również w roku ubiegłym.

Oczywiście sukces nie bierze się znikąd. Razem z profesorem Zakliczyńskim zostaliśmy zaproszeni z ośrodka zabrzańskiego, w którym byliśmy szkoleni. Ja osobiście miałem szansę uczestniczyć w pierwszym wykonanym w Polsce przeszczepie przez prof. Zbigniewa Religę, 5 listopada 1985 r. To dało efekt w postaci liczby i jakości, bowiem również ilość powikłań, które towarzyszą naszym operacjom jest na tyle mała, że plasujemy się na pierwszym miejscu – mówi dr Roman Przybylski, kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW, kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK.

Kampania społeczna – “Zgoda to dar życia. Tak chcę być dawcą”

Urząd Miejski Wrocławia rozpoczął kampanię edukacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat znaczenia zgody na przeszczepienie. Partnerem akcji jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

– Życie jest darem dla człowieka, to wiemy nie od dzisiaj. Świadoma decyzja, która przyczynia się do uratowania bądź wydłużenia życia drugiego człowieka, jest darem podwójnym. Bezcennym. Dlatego cieszę się, że we Wrocławiu ruszamy z tak ważną społecznie kampanią „Zgoda to dar życia. TAK, chcę być dawcą”. Będziemy zachęcać, edukować i przekonywać do tego, że nawet po naszej śmierci możemy uratować drugiego człowieka. W tej kwestii miasto zawsze będzie na TAK. Będzie aktywnie wspierać tego typu projekty – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Tagi